Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Bir Dev-Genç’imiz Var 47 Yıldır

Bir Dev-Genç’imiz Var 47 Yıldır
Son Güncellenme : 25 Eyl 2016 17:20

Bir Dev-Genç’imiz Var 47 Yıldır Anadolu’ya Adalet Olan Nice Savaşçılar Yetiştiren

Dev-Genç ve Liseli Dev-Genç’liler 47 yıl önceki coşkusuyla mücadele etmeye ve savaşmaya devam ediyor. Bu onurlu mücadele içinde gözaltılar, tutsaklıklar ve şehitlikler veriyor elbette her savaş örgütünde olduğu gibi hainlere karşı da mücadelesini sürdürüyor. Bütün baskılara karşı yaptıkları çalışmalardan derlediklerimiz şu şekilde;

 

İSTANBUL

Hacıahmet: Liseli Dev-Genç’liler 17 Eylül’de mahallede genel çalışma yaptı. Yapılan çalışmalar kapsamında tutsak bulunan Liseli Dev-Genç’liler için pankart açıldı. O esnada mahalleden teyzeler kim olduklarını sorarak tanımak istedi, bunun üzerine kendilerini tanıtan Liseli Dev-Genç’lilere bir kadın iki oğlunun uyuşturucu içtiğini, mahallede yoğunlaşan uyuşturucu kullanımına değindi ve Liseli Dev-Genç’lilerden bu konuda yardım istedi. Bunun üzerine randevu verildi ve Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi hakkında da bilgi verildi. Ardından “Tutsak Liseli Dev-Genç’li Hakan, Eser, Seda, Neslihan Serbest Bırakılsın! Liseli Dev-Genç” imzalı pankart asılırken mahallede bulunan gençler “akrep geliyor!” diye seslendi. Orada bulunan küçük çocuklar “merak etmeyin abla onlar gelirse biz onları kovarız, siz asın pankartınızı” diyerek erken yaşta büyüyen mahalle çocukları korkusuzca güvenliği almaya gönüllü oldu. Son olarak üzerinde “Dev-Genç 47. Yılında! 22 Ekim Sibel Yalçın Parkı’na” yazılı pankart asıldı. Ve Liseli Dev-Genç; “Astığımız bir pankart yeni insanlarla tanıştıran bir araçtır bizim için. Tutsaklarımızı hapishaneden çıkarmak için bir araçtır…” diyerek çalışmaları iradi olarak sonlandırdı.

Alibeyköy: Liseli Dev-Genç’liler 15 Eylül’de mahallede bulunan Erdemkent Parkı’na Dev-Genç’in 47. yılı nedeniyle pankart astı. O esnada orada bulunan gençlerle tanışılarak Dev-Genç’in 47. yıl şenliğine davet edildi.

Çayan: Liseli Dev-Genç’liler 14 Eylül’de Gazi Mezarlığı’nda devrim şehitlerini ve Dayı’nın mezarını ziyaret etti. Bunun üzerine küçük bir konuşma yapılarak; “Bizler liseliler olarak şehitlerimizi yalnız bırakmayacağız.  Önderlerimizin ve şehitlerimizin yolunda ilerliyoruz. Bizler liseliler olarak bizlere bıraktığı şanlı bayrağı anıları ve değerleri bizlerle yaşayacak. Ayrıca Çayan Liseli Dev-Genç 16 Eylül’de yaptıkları çalışmalarda tutuklu bulunan liseli Hakan İnci için masa açtı. Açılan masaya tahammül edemeyen AKP’nin katil polisleri 2 akrep, 1 TOMA’yla saldırdı. Saldırı esnasında Liseli Dev-Genç’li Berdan Ulaş Dilsiz kolundan yaralandı, Oğuzhan Kartal ise atılan biber gazlarından baygınlık geçirdi. Bunun üzerine açıklama yapan Çayan Liseli Dev-Genç kısaca şu sözlere yer verdi: “Bizler liseliyiz! Korkularını daha da büyüteceğiz. Mahallelerimizde rahatça gezemeyeceksiniz. Bizler mahallelerimizi sahipsiz bırakmayacağız. Bize ölüm size uyku yok…”. Ardından tutsaklara yazılan mektupta; “AKP’nin gençlerimizden ve liselilerimizden korktuğunu ve bizi bitiremeyecekleri” yazıldı.

Hacıhüsrev-Okmeydanı: Liseli Dev-Genç’liler 17 Eylül akşamı Okmeydanı ve Hacıhüsrev arasında halı saha da futbol maçı düzenledi. Maçın yapılma amacı olarak yapılan anlatımda, “beraberliği sağlama ve bağlarımızı güçlendirme olması”na değinildi. Seyircilerle birlikte 17 kişinin katıldığı maçta Okmeydanı Hacıhüsrev’i 13-11 yendi.

Sarıgazi: Liseli Dev-Genç’liler 15 Eylül’de Okuma Grupları çalışması kapsamında bir araya geldi. Okumanın ardından liseliler bir kafede oturarak devrimcilik ve devrimci yaşam hakkında sohbet etti. Sohbet sırasında Sarıgazi’de liselilerinde olacağı Grup Yorum Korosu’na nasıl katılacağı ve genel çalışmalar hakkında program oluşturularak çalışma sonlandırıldı. Ayrıca 17 Eylül’de tutsak liseliler için yazılama yapan Liseli Dev-Genç’liler mahallede birer adet “Eser Çelik, Hakan İnci Serbest Bırakılsın! Liseli Dev-Genç” imzalı yazılama yaptı.

Boğaziçi: Dev-Genç’liler Boğaziçi Üniversitesi’nde Seher Şahin Rehberlik ve Dayanışma masası çalışması yaptı. 19 Eylül’de yapılan çalışmada Kuzey Kampüsü’nde masa açıldı. Açılan masada Dev-Genç materyalleri koyuldu. Çalışma sırasında okul öğrencileri masaya gelerek öğrenci işlerini, yemekhaneyi, kırtasiyeyi ve öğrenci servislerinin yerlerini sorarak yardım istedi. Aynı zamanda masaya gelen öğrencilere Seher Şahin’in bildirileri dağıtıldı. Tabi okulda AKP faşizminin astığı ve propaganda amaçlı kullandığı 15 Temmuz sergisi de bulunuyordu, bu karalamalara karşı Dev-Genç’liler birçok yere “Tutsak Öğrenciler Serbest Bırakılsın!/ Dev-Genç” imzalı afişler astı ve AKP’nin astırdığı afişleri yerlerinden sökerek çalışmalarına izin vermeyeceklerini belirtti ve kısaca şu açıklamayı yaparak çalışmaları iradi olarak sonlandırdı; “Bizler Dev-Genç’liyiz, Demokratik Üniversite Tam Bağımsız Türkiye istiyoruz!” denildi.

İzmir – Güzeltepe: Dev-Genç’liler 18 Eylül’de hapishanede tutsaklara yapılan işkenceleri halka, halkın matbaalarında anlatmak için yazılama yaptı. Yapılan çalışmada duvarlara “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!” yazılaması ve propaganda amaçlı “DHKP-C-DHKC/SPB-CEPHE-DEV-GENÇ” yazılamaları yaptı.

 

Gerçekler Gençlik ile Halka Ulaştırılıyor

Devrimci mücadelenin can damarı olan gençlik bulunduğu bölgelerde umudun sesi Yürüyüş Dergisi’nin dağıtımını yapmaya devam ediyor. Şimdilik derlediklerimiz şu şekilde fakat inanıyoruz ve iddialıyız hiç kimsenin ulaşmadığı bir köy evine dahi umudun sesini ulaştıracak ve orada bulunan bir sorunu çözeceğiz.

 

İSTANBUL

Hacıahmet: Liseli Dev-Genç’liler 19 Eylül’de mahallede Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışma esnasında okuma yazması olmayan halkımız “dergi alalım ama biz okuyamayız gençlerimize veririz” diyerek gençliğin çalışmasına değer verdiklerini belirtti. Parkta ve kahvelerde yapılan çalışmada 20 dergi halka ulaştırıldı.

 

Hacıhüsrev: Liseli Dev-Genç’liler 16 Eylül’de Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Çalışmada genel olarak kampanyalardan ve çalışmalardan halkı haberdar etti. Çalışma sonunda 20 dergi halka ulaştırıldı ve 18 Eylül’de İstanbul – Kemerburgaz da yapılan Halk Sofrası Pikniği’ne halk davet edildi.

 

Gençlik Yeni Eğitim Yılında Daha Çok Örgütlenecek

İstanbul – Esenyurt Liseli Dev-Genç’liler okulların açıldığı ilk gün 19 Eylül’de Yeşilkent Mahallesi’ndeki Kemal Atay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde “Parasız Eğitim, Berkin İçin Adalet İstiyoruz” kampanyasının bildirilerini dağıttı. Öğrencilerin okul çıkışında yapılan çalışmada Liseli Dev-Genç’liler, liselilere parasız eğitimin anayasal hak olduğunu ancak kitap, kayıt, spor, resim, sınav, diploma parası vs. adı altından okul idarelerinin öğrencilerden para aldığını. Bu soyguna karşı örgütlenerek mücadele edildiğinde hiçbir okul idaresinin bu haksızlıkları yapamayacağı, okulların gerçek sahiplerinin idare değil öğrencilerin olduğu anlatıldı. Okul öğrencilerinin dikkatini çeken çalışmada 180 bildiri öğrencilere ulaştırıldı.

 

 

Kınık Turan Kılıç Yaz Sanat Okulu Sona Erdi

Faşizmin Tüm Baskılarına Rağmen Yaz Sanat Okulu Büyük Bir Coşkuyla Sahiplenildi

İlk derse 16 Ağustos’ta başlayan Turan Kılıç Yaz Sanat Okulu 3 Eylül günü sona erdi. Kınık’ta Soma katliamı sonrası kurulan Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Yaz Sanat Okulu, AKP’nin katil polislerinin tüm terörize etme çabalarına rağmen tam bir irade savaşına dönüştü. Ancak tüm baskılara rağmen Kınık Cemevi’nde okul takvimi hayata geçirilmeye çalışıldı.

Okula büyük bir heyecanla gelen çocuklar sokak aralarında Berkin’in katilleri tarafından tehdit edildi. Katil polisler madenci ailelerini, çocuklarını okula getirmeleri halinde işsiz kalmakla tehdit edildi. Öğrenci sayısı zaman zaman düştü. Ancak bunlar faşizm koşullarında mücadele edenleri ne korkuttu ne de şaşırttı. Tam tersine bir kez daha bu halkın onca tehdide rağmen devrimcileri sahiplendikleri, yüreklerinin onlarla birlikte olduğu özellikle mahalle gençleri tarafından okulun sahiplenildiği görüldü.

3 haftalık eğitim boyunca İzmir Grup Yorum korosu emekçileri, İdil Halk Tiyatrosu çalışanları çocuklara; müzik eğitimi, drama eğitimi, halkoyunları dersleri verdiler. En önemlisi ise bu okulda herkes hem öğrenci hem öğretmendi. Eğitmenler halktan, madenciler eğitmenlerden ve çocuklar herkesten öğrendiler. Böyle bir OHAL sürecinde, Anadolu’nun, katliamın henüz izlerinin taptaze olduğu bir madenci kasabasında, çevresinde Çepni Alevi halkın yaşadığı bir cemevinde, faşizmin tüm baskılarına rağmen okul büyük bir coşku ve sahiplenme ile gerçekleştirildi.

 

 

Şehitlerimizi Hiçbir Zaman Sahipsiz Bırakmayacağız

İzmir- Buca’da 18 Ocak 1996 yılında yoksul bir gecekondu evinde, karanlık sokakları ışıldatan bir şimşek çaktı. Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi’nin kahraman bir savaşçısı, düşman kuşatmasına meydan okuyup, yoldaşlarının teslim olmama geleneğine yeni bir halka ekleyerek ölümsüzleşti. Karşıyaka Örnekköy’de bulunan mezarı, bayramın 4. günü İzmir TAYAD’lı Aileler tarafından ziyaret edildi. Mezar temizliği ile başlayan ziyaret saygı duruşuyla devam etti. Ardından, ziyarete gelenler şehitlere dair duygularını dile getirdi. 6 kişinin katıldığı anma/ziyaret yaklaşık 1 saat sürdü.

 

Eskişehir’de mezarları bulunan devrim şehidi Çiğdem Yakşi ve İsmail Kandemir Halk Cepheliler tarafından 18 Eylül’de ziyaret edildi. Halk Cepheliler İsmail Kandemir’in mezarını temizledi ve mezarda eksik olan toprağın halk tarafından tamamlandığına tanık oldu. Sonra Eskişehir’in yiğit kızı Çiğdem Yakşi’nin başucundaydılar. Mezarda bulunan çiçekler sulandıktan sonra “Bize Ölüm Yok” marşı söylenip anma bitirildi.

 

 

Parasız Eğitim, Demokratik Lise-Üniversite Şiarıyla Dev-Genç 47.inci Yılını Kutluyor!

Parasız Eğitim, Demokratik Lise-Üniversite İçin Dev-Genç’te Yerin Hazır!

Dev-Genç’in 47. Yıl Şenliğine Sen de Katıl!

DEV-GENÇ

 

Tarih: 22 Ekim 2016, Cumartesi

Saat: 15.00

Yer: Sibel Yalçın Parkı, Okmeydanı

İletişim:

Tel: 0 539 732 93 99

e-mail: genclikfederasyonu1@gmail.com

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.