Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Devrimci Eylem Çizgisi ve PKK’nin Yanlış Eylem Çizgisi -3

Devrimci Eylem Çizgisi ve PKK’nin Yanlış Eylem Çizgisi -3
Son Güncellenme : 11 Eyl 2016 14:29

DEVRİMCİ EYLEM ÇİZGİSİ VE PKK’NİN YANLIŞ EYLEM ÇİZGİSİ

BİRİ HALKIN İKTİDARINA GÖTÜRÜR DİĞERİ DÜZENE GÖTÜRÜR-3

 SAVAŞ GERÇEĞİ DİYE HALKIN KATLEDİLMESİ MEŞRULAŞTIRILAMAZ!

DEVRİMCİ SAVAŞ HAKLI BİR SAVAŞTIR!

PKK İÇİN DÜŞMAN KİM? HALK MI, EMPERYALİZM Mİ?

TÜRKLER Mİ, OLİGARŞİ Mİ?

Bir bombalı eylem oluyor, halkın sorduğu kim yaptı? IŞİD’mi? PKK mi? IŞİD ile PKK eylem çizgisinde aynılaşmıştır. Bu durum yurtsever olduğu iddiasındaki, Kürt halkının kurtuluşu için savaştığı iddiasındaki bir hareket için utançtır, vahim bir durumdur. Ve tabi ki sonun başlangıcıdır. Çünkü düne kadar tereddüt edilen, şaşılan durum, bugün açıkça savunulan, meşrulaştırılan bir noktaya gelmiştir. Bir çizgiye dönüşmeye başlamıştır.

PKK; emperyalizmi, oligarşiyi uzlaşacak bir güç olarak görürken, halkı düşman olarak görmektedir.

“TAK Militanları Faşist Türk Devletini Yine Kalbinden Vurdu!

07 Haziran 2016 sabahı saat 08.40’ta İstanbul Beyazıt’ta Çevik Kuvvet’e dönük bir saldırı gerçekleştirdik. Bu eylemi Ş. Rojhat-Munzur intikam timimiz Ş. Asya anısına Kürdistan’da yürütülen kirli savaşa ve gerçekleştirilen hava saldırılarına karşı halkımızın intikamı için gerçekleştirmiştir. Fedai tarzda gerçekleşen bu eylem başta Nusaybin ve Şırnak olmak üzere TC’nin tüm vahşi saldırılarına karşı gerçekleşmiştir. Yönelimler sürdükçe eylemlerimiz de daha da artarak devam edecektir. Çok sayıda çevik kuvvet elemanın ölümüyle sonuçlanan bu eylemde sömürgeci TC kayıplarını gizlemeye çalışmaktadır. Yaşanan sivil kayıplardan ise Kürt halkına vahşi bir savaşı dayatan faşist AKP sorumludur. Türk Halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur (abç). Türkiye’de bulunan ve gelmek isteyen yabancı turistleri de tekrar uyarıyoruz! Yabancılar bizim hedefimiz değildir ancak Türkiye onlar için güvenilir bir ülke olmaktan çıkmıştır. Birileri barışı özlemiş olabilir fakat biz savaşa henüz başladık.” (10.6.2016 Yeni Özgür Politika)

Bu eylemde halktan insanlar katledildi. Kürt milliyetçileri açıklamalarında halkı suçlayarak katliamlarını da meşrulaştırdılar.

Kürt milliyetçileri 13 Mart 2016 tarihinde Ankara Kızılay’da 37 kişinin öldüğü eylemin ardından da şu açıklamayı yaptı:

“İlkbaharı beklemeyeceğiz. Cizre’deki katliamdan sonra olay çığrından çıkmıştır. Ölen 60 sivil için Türkiye’nin 60 yerinde eylem yapacağız. Kürt gençleri, kalabalık eğlence yerleri, metrolar, vapur, hava yolları uçakları, futbol sahaları, askeri bölge, emniyet ve diğer devlet kurumlarını kullanmasın. Feci eylemlerimiz bu tarz yerlerde en şiddetli şekilde olacaktır. Tüm gençlik direnişe geçsin. Önlerindeki engelleri biz kaldıracağız.” (Eylemi üstlenen TAK açıklamasından)

Hedef gösterdikleri yerler; halkında bulunduğu, kalabalık yerlerdir. Kısacası her yer herkes hedefimizdir diyorlar.

Abdullah Öcalan İmralı Savunmalarında şunları söylemişti: Oligarşinin PKK ile uzlaşması durumunda “İçte ve dışta PKK’nin askeri savaş olanakları çözümle birlikte Türkiye’nin hizmetine girecektir.”

“Türkiye’nin hizmetine girecektir”i siz emperyalizmin ve oligarşinin hizmetine girecektir diye anlayın. Çünkü emperyalizme bağımlı yeni sömürge Türkiye’de halkın değil emperyalizm ve oligarşinin iktidarı vardır.

Emperyalizmin askeri örgütü, dünya halklarının katili NATO’yu “çözüm gücü” olarak müdahaleye davet ettiler:

“Bir gecede savaşların ve bir gecede barışların gerçekleştiği dünyamızda, Kosova’dan sonra sıra Ortadoğu’dadır. Çünkü ABD Ortadoğu ve Türkiye’de huzur istemektedir, istikrar istemektedir. Kıbrıs’tan sonra, sıra Kürdistan sorunundadır. Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasıyla başlayan, bölgede barış planı yavaş yavaş, adım adım bir yere doğru gitmektedir” (Yaşar Kaya, Sürgünde Kürdistan Parlamentosu Başkanı, 5 Temmuz 1999, Özgür Politika)

PKK yöneticilerinden Karayılan, ABD Başkanı seçilen Barack Obama’ya gönderdiği mektupta şunları diyordu:

“Biz kimsenin düşmanı değiliz, hele hele Irak ve ABD’nin hiç değiliz. Bu güne kadar dünyanın hiçbir yerinde ABD veya ABDlilere yönelik en ufak bir olumsuz eylemimiz olmamıştır.” (6.11.2008, Milliyet)

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Türk halkını  dost olarak görmeyenler; Türkiyeli devrimcileri, Türkiye devrimci hareketini dost olarak görmeyenler ABD’yi, AB’yi, NATO’yu, AKP’yi dost olarak görüyorlar. Onlardan çözüm bekliyorlar. Emperyalizme, Avrupa ve ABD emperyalizmine “rolünüzü oynayın” çağrısı yapıyorlar.

 

Başka Halkların Ölümü Üzerine Bağımsızlık İnşaa Edilebilir mi?

Kürt milliyetçileri bugün bağımsızlık hedeflerinden vazgeçtiklerini, ayrı bir devlet kurma düşüncelerinin olmadığını söyleseler de yakın zamana kadar bağımsızlıktan söz ediyorlardı. Ancak ister bağımsızlık densin, ister Kürt halkının özgürlüğü, kurtuluşu, Türk halkı katledilerek, bunların gerçekleştirilemeyeceği tartışmasızdır.

Başka halkları katledenler, bunu meşru görenler yurtsever olamazlar, özgürlükten, kurtuluştan söz edemezler. Dahası bunların barış söylemleri de sahtedir.

Kürt milliyetçileri başından itibaren Türk halkını dost güçler içinde görmemiştir. Milliyetçilik çıkmazı içinde debelendikçe, bataktan çıkmak için Türkiye halklarına sarılacağına, tersine emperyalizme ve oligarşiye sarılmayı tercih etmiş, Türk halkına ise düşmanlaşmıştır.

Bunu görmek için son bir yıllık sürece bakmak yeterlidir. Son bir yıllık süreçte PKK, TAK, HBDH tarafından üstlenilen eylemlerde halktan, masum insanların ölümü sıradanlaştırılmıştır.

06.08.2015 – 13.06.2016 arasında milliyetçi eylem anlayışı sonucunda halktan toplam 64 sivil insan öldürüldü, 260’ın üzerinde insan yaralandı.

– 06.08.2015 Şırnak/Cizre’de YDGH üyeleri tarafından polislerin mahalleye girişini engellemek amacıyla yola döşenen patlayıcı (TNT ve C4 karışımından oluşan A4 tipi plastik patlayıcı) sivil bir minibüsün geçişi sırasında patlaması ve minibüs şoförü hayatını kaybetti.

– 14.08.2015 Hatay/İskenderun’da yola döşenen mayınlar iki sivilin yaralanmasına neden oldu.

-18.08.2015 Erzurum- Şenkaya-Akşar-Ardahan-Göle yolunda yol kesme esnasında durmayan sivil bir minibüse ateş açıldı ve şoför öldürüldü.

– 23.12.2015 Sabiha Gökçen Havalimanı’na roketatarlı saldırı düzenlendi. Bir temizlik görevlisi hayatını kaybetti.

– 17.02.2016 Ankara İnönü Bulvarı’nda askeri servis araçlarını hedef alan bombalı saldırıda halktan 1 kişi öldü. İçlerinde sivil insanlarında olduğu 61 kişi yaralandı.

– 13.03.2016 Ankara Kızılay’da bomba yüklü araç patlatıldı. Halktan 38 insanımız hayatını kaybetti. 120’nin üzerinde insan yaralandı.

– 27.04.2016 Bursa Ulu Cami yakınında üzerindeki bombayı patlatan bir eylemci 13 sivil insanın yaralanmasına neden oldu.

– 12.05.2016 Diyarbakır’da 15 ton bomba yükledikleri kamyonun peşine düşen Tanışık köyü sakinlerinden korkarak aracı patlatan eylemci, halktan 16 kişinin hayatını kaybetmesine, 22 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

– 07.06.2016 İstanbul Fatih Vezneciler’de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 6 halktan insan hayatını kaybetti, toplam 36 halktan insan yaralandı.

– 13.06.2016 Dersim Ovacık’ta PKK/HBDH güçlerinin Adliye lojmanlarına yönelik eyleminde halktan 7 insan yaralandı.

(devam edecek)

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.