Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Emperyalizmin Kurbanı Değil Celladı Olacağız

Emperyalizmin Kurbanı Değil Celladı Olacağız
Son Güncellenme : 25 Eyl 2016 14:41

HALKLARIN KATİLİ AMERİKA EMPERYALİZMİN KURBANI DEĞİL CELLADI OLACAĞIZ!

Emperyalizm Adaletsizliğini ‘Hayır’larla Gizleyemez

Emperyalistlerin Çıkarları ile Halkların Çıkarı Uzlaşmaz

 

Kapitalizm iktidarda kaldıkça

Değil yalnız toprak

Değil yalnız insan emeği

Değil yalnız insan kişiliği

Değil yalnız vicdan

Değil yalnız aşk

Her şey her şey alınıp satılacaktır. (Lenin)

 

Emperyalizm “hayrı”na gelmiyor topraklarımıza,  yoksulları doyurma  adına gelmiyor. Emperyalistlerin  her hareketi çıkar içindir. Attığı her adım sömürü içindir, kar içindir… Emperyalizm halkları yoksullaştırıyor, sömürüyor. Yeni-sömürge politikalarını her gün yeni taktiklerle geliştiriyor.  Filistin’de bugün işgal ve yıkım var, hala süren bir savaş var. Bu yıkım ve talanı başlatan da yıkımlardan kar elde eden de emperyalistlerdir. Yıktıkları yerde inşaat yapan emperyalizm, sadece bu alanda yok elbette. Fabrikalarıyla geliyorlar, cikletleri ve müzikleriyle geliyorlar, hamburgerleri ve filmleriyle de kolaları ve 3 günlük aşklarıyla da. Bir fabrika kurup gitmiyorlar, çoğalıyorlar ve kirletiyorlar.

Coca Cola ilk yatırımını 1998’de yaptığı Filistin’deki 4 fabrikasıyla ülkenin en büyük 3’üncü işvereni oldu (…) iddialı oldukları bir diğer alanın ise (topluma katkı projeleri) olduğuna işaret eden Hindi, bu kapsamda 22 bin çocuğun okulda bilgisayara erişimini sağladıklarını belirtti. Eğitime katkıya çok önem verdiklerini de vurgulayan Hindi, bu kapsamda Coca Cola vakfı ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle her yıl seçilmiş Filistinli öğrencileri bir yıllığına Bilkent Üniversitesi’ne eğitim için gönderdiklerini kaydetti.” (10 Haziran 2016)

Coca Cola ürünlerinin şişeleme ve dağıtımını Filistin’de National Beverage Company yürütüyor. Geldiklerinde 47 kişi olduklarını, şimdi sayılarının 600 olduğunu ve 6.000 kişiye iş sağladıklarını söylüyorlar.

Coca Cola nedir? Sadece bir içecek şirketi değildir. Aynı zamanda emperyalist kültürün sembollerinden birisidir. Filistin sokaklarında her yerde Coca Cola görmeye alışılıyor ve bu alışkanlığın başlaması aynı zamanda emperyalizme bağımlılığın da başlandığının işaretidir. Bizi zehirlediği içeceklere bağımlı kılıyor ve kültürümüzü değiştiriyor. Bunu da hayırseverlik maskesiyle yapıyor ve pis çıkarlarını, sömürüsünü gizliyor. Gerçekleri “eğitime katkı” adı altında  maskeliyor. Filistin’in gençlerine yaptığı eğitime destek projelerinde onların çıkarı vardır. Birincisi kendilerine eleman, yerli çalışan edinirler. İkincisi gençlerin öfkesini, emperyalizme olan tepkisini azaltmaya çalışırlar, kendi kültürleriyle halkı şekillendirmek isterler… Üçüncüsü kendilerini gizlerler, öfke değil emperyalizme yandaşlığı yaratırlar. Yoksa eğitime kendi çıkarlarına uygun olmasa önem vermezler. Ki gençlerin gerçekten eğitimini isteseler Filistin’den defolup giderler ve işgali sonlandırırlar. Filistinli gençlerin eğitimi ancak bağımsız, özgür bir ülkede tam anlamıyla gerçekleşebilir.

Coca Cola şirketinin karının büyük bir kısmı İsrail’e Filistin’in işgali için desteğe gönderilirken, Coca Cola’nın Filistin halkına ne faydası olabilir? Filistin’de ya da herhangi bir ülkede içilen bir kutu kola Filistin halkının üstüne kurşun olarak dönüyor. Amaçları basit değildir, hayırseverlikle gizlenen sadece kültürel yozlaşma da değildir. Amaçları siyasi, askeri, ekonomik her alanda bağımlılık ilişkileri kurmak ve egemenlik yaratmaktır.

Bir başka “hayırsever” de milyoner Bill Gates. Microsoft yazılım şirketinin kurucusu Bill Gates sadece teknolojik bir yenilik sunmadı, emperyalizmin en kolay ve en geniş denetimini sağladı halklar üzerinde. Şimdi hayırseverliği tuttu, halkların yoksulluğuna çözüm arıyor. “Microsoft yazılım şirketinin kurucusu Bill Gates Afrika’daki yoksul ülkelere yardım etmek için 100 bin tavuk bağışlayacağını açıkladı. Milyarder işadamı, Birleşmiş Milletler’e göre dünyadaki fakirliğin %41’inin yaşandığı Sahra altı Afrika ülkelerine tavuk bağışlayacağını, böylece insanların tavuk yetiştiriciliğine başlayarak hem açlık hem de fakirlikle mücadele edilebileceğini duyurdu. Hayırsever girişimini Twitter’den duyuran Gates beş tavuktan yıllık bin dolar gelir elde edilebileceğini bildirdi.” (10 Haziran 2016-Sabah)

Bill Gates ve onun gibileri, Af-rika’daki açlığın ve yoksulluğun ve yoksulluğu yaratanların da pekala farkındayken sefahat içinde yaşam sürerler. Hayırseverlikle süslenen bu politika açlığın nedenlerini gizliyor, açlığı, yoksulluğu yaratanlara karşı öfkeyi azaltıp kurtuluşu bağışlarda, emperyalizmin yardımlarında görmesini sağlıyor, bilinçleri karartıyor. 100 bin tavukla Afrika’daki yoksulluk çözülür mü? Afrika’daki yoksulluğun sebebi yiyecek olmaması değil sömürüdür, adaletsizliktir. Afrika halkları kendi toprağının, denizinin ürününe bile sahip olamadığından kıtlık yaşanıyor. Çözüm emperyalizmin sömürüsünün ortadan kalkmasıdır. Bu yardım hayır için değildir. Emperyalizmle yeni bir bağ yaratmak, yine ekonomik ve kültürel kölelik bağlarını güçlendirmek içindir.  AKP nasıl ülkemizde yardımlarla halkı kendine bağlıyor ve halkı düzen sınırları içinde tutuyorsa, emperyalizm de halkların öfkesini orada tutuyor, kendisine yönelmemesini sağlıyor.

Bağışlanan tavukların üretimi ve satımı da, Coca Cola’nın dağıtımı da halkların kendisine yönelecek silahları kendisinin üretmesidir. Halkları kendi elleriyle bağımlı kılıyorlar, politikalarıyla gönüllü köleliği yaratıyorlar.

Çözüm mücadelededir, örgütlenmek bizi birleştirir, emperyalizme karşı gücümüzü büyütür. Emperyalistlerin oyunlarını, politikalarını örgütlenmeden, mücadele etmeden bozamayız. Silahlanalım ve savaşalım. Bugün emperyalizme karşı yalnız biz silah doğrultuyoruz. Dünyadaki tüm bu sorunların çözümü bize bağlı, tüm bu sorunların halkların geleceğinin sorumluluğu bizde. Biz emperyalizme vuracak, örgütlenecek, kazanacak ve tüm dünya halklarına örnek olacağız. Bu yüzden tüm dünya halklarının gücü ve bilinciyle emperyalizme karşı savaşı büyütelim.

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.