Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > FARC’ın Kolombiya Devleti ile Yaptığı Barış; Teslimiyettir!

FARC’ın Kolombiya Devleti ile Yaptığı Barış; Teslimiyettir!
Son Güncellenme : 11 Eyl 2016 15:16

FARC’ın Kolombiya Devleti ile Yaptığı Barış; Teslimiyettir!

FARC Yüzünü Emperyalistlere Değil;

Savaşan, Direnen Dünya Halklarına Dönmelidir!

Kolombiya’da 50 yıldan fazla süren bir savaş… Binlerce şehit, on binlerce tutsak… 300.000 ölüm… Tüm bunlara rağmen gelinen nokta zafer değil, teslimiyet…

23 Haziran 2016’da 4 yıldır Havana’da süren görüşmelerin ardından FARC ile Kolombiya hükümeti arasında anlaşmanın sağlandığı açıklandı. 25 Ağustos 2016’da ise nihai anlaşmanın imzalandığı açıklandı.

FARC 1990’ların başından beri defalarca kez, çeşitli hükümetler döneminde barış görüşmelerine başlamış, ancak bu görüşmelerin hepsi Kolombiya devletinin özellikle FARC komutanlarına yönelik katliamları ve gerillaya yönelik kapsamlı operasyonlarıyla yarıda kalmıştır. Kolombiya devletinin halka karşı politikaları, katliamları, yarattığı yoksulluğa karşı başlatılan savaş, bu isyan bugün FARC’ın politikaları sonucu zaferle değil, adım adım büyüyen ve halka kabul ettirilmeye çalışılan bir teslimiyetle sonuçlanmaktadır.

Havana’da yapılan görüşmelerin ne demek olduğunu en iyi bilen de FARC’ın kendisidir. Kolombiya devletinin hiçbir sözünde durmadığını Alphonso Cano’dan, bombalanan karargahlarından, katledilen savaşçı ve komutanlarından bilir. Her barış sürecinde Kolombiya devleti katliamlarla halkta karamsarlık ve yıkım yaratmaya çalışmıştır. Bu gerçekleri bile bile savaşı büyütmeyi, zafere kadar savaşmayı değil de hak kırıntılarıyla savaş meydanını terk etmeyi Kolombiya halkına reva gören FARC yüzünü halka dönmelidir. Yerlerinden edilen köylüler için, katledilen 5000’den fazla sendikacı için, sayısı on binleri bulan tutsakları için, ölen 300.000 insan için FARC uzlaşmayı değil, savaşı büyütmelidir.

Elinde binlerce Kolombiya emekçisinin, FARC savaşçısının kanıyla masaya oturan Kolombiya devleti ile nasıl bir barış yapacaktır FARC? Evet, binlerce insan ölmüştür bu savaşta ama halk savaşın bitmesini istiyor demekle, Kolombiya devleti isyancılarla masaya oturmak zorunda kaldı, köşeye sıkıştı demekle savaş bitmiyor! Yapılan anlaşmaların hiçbiri savaşı bitirmez, aksine halkı katiller karşısında savunmasız bırakır! Guatemala’da, Nikaragua’da, Uruguay’da yapılan barış da bugün halkların yaşadığı saldırılar da, içinde bulundukları yoksulluk da ortadadır. FARC bu barışı imzalayarak daha az insanın öleceğini mi düşünüyor? Halkı savunmasız bırakan, teslim olan örgütler kendi umutsuzluklarının, yılgınlıklarının bedelini en başta onlara inanan halka ödetmiştir. Halkı, emperyalizm ve iş birlikçileri karşısında savunmasız bırakmak, niteliği bilinen düşmana teslim olmak, “barış” söylemleriyle asla kabul edilemez.

Bugün Kolombiya’yı uyuşturucu ve mafyanın merkezi haline getiren masaya oturdukları Kolombiya devletidir ve ona her türlü desteği veren emperyalizmdir. FARC silahlı direnişi bırakmakla, sadece silahlarını değil halkı da teslim etmiş olacak. Halk içindeki ölümler azalmayacak, işsizlik, açlık artacak ve halk paramiliter güçlerin, uyuşturucu mafyalarının ve devletin yoğun saldırılarına açık her an katledilmeyi bekler hale getirilecek.

FARC’ın ardından barış masasına oturan ELN, Kolombiya devletinin gerçek yüzünü, nasıl bir barış dayattığını kendilerine yönelen operasyonların ardından daha somut görmüş ve Temmuz ayının başından itibaren de askeri üslere ve karakollara saldırılar düzenlemiştir. Kolombiya devleti ikiyüzlülüğünü ve kendi sınıf gerçeğini ve tavrını net şekilde ortaya koymuştur. Bugün ELN üzerinde yoğunlaşan saldırılar, ilerleyen günlerde kuşkusuz FARC’ın üzerine de yönelecektir.

Burjuvazi kendi sınıf çıkarını korumak için hiçbir katliamdan geri durmaz! FARC’ı ve bu görüşmelere ev sahipliği yapan Küba’yı yüzlerini dünyanın pek çok yerinde emperyalizme karşı direnen dünya halklarına çevirmeye çağırıyoruz.

Yapılan anlaşma, halkı emperyalizm karşısında savunmasız, silahsız bırakmaktır. FARC’ın burjuvaziye yönelmesi gereken silahlarını dünyanın her yerinde, katliamlara ortak olan Birleşmiş Milletlere devretmesi kabul edilemez! Biz diyoruz ki emperyalizmin kurbanı değil, celladı olacağız. Barış ancak zaferle, emperyalistler ve iş birlikçileri kovulduğu, ortadan kaldırıldığı zaman hayata geçecektir! Tüm dünya halklarına, savaşan Marksist örgütlere çağrımızdır, haklı olan biziz, biz kazanacağız. Zafer yalnızca teslim olmayanlarındır.

Ortadoğu’da, Asya’da direnen halklara, tarihimizdeki sosyalizmi kurana kadar teslim olmayan halk savaşlarına dönün bakın. Hiçbir zaferin kolay kazanılmadığını göreceksiniz. Bizler de ölüyoruz, 7 yıl süren ölüm orucu direnişinde gün gün öldük, 122 şehit verdik ama biz değil oligarşi teslim oldu. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) 30 Mart 1972’de oligarşinin yaptığı operasyonda tüm kadrolarını şehit verdi, örgütsel olarak yok ettikleri için sevindi emperyalistler. Ancak düşünceleri ve yarattığı miras biz savaştıkça yaşamaya devam edecek. FARC da yüzünü kendi tarihine, teslim olmayan komutanlarına, şehitlerine dönmelidir! Emperyalizmle oturdukları bu masadan barış değil, zafer değil yalnızca daha çok katliam çıkar!

FARC’ın Kolombiya Devleti ile Yaptığı Barış; Teslimiyettir!

Teslimiyet Kolombiya Halkına Daha Çok Katliam ve Gözyaşı Getirecektir!

FARC Yüzünü Emperyalistlere Değil; Savaşan, Direnen Dünya Halklarına Dönmelidir!

Emperyalizm Yenilecek Direnen Halklar Kazanacak!

Emperyalizmin Kurbanı Değil; Celladı Olacağız!

Halk Cephesi Uluslararası İlişkiler Komitesi

5 Eylül 2016

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.