Örnek Resim

Anasayfa > HABER > HHB’dan: İşkence İnsanlık Suçudur!

HHB’dan: İşkence İnsanlık Suçudur!
Son Güncellenme : 04 Eyl 2016 23:14

Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi İdaresi, Müvekkillerimizi Tekli
Hücrelerde Tutarak İşkence Ediyor
İşkence İnsanlık Suçudur! İşkenceye ve Keyfi Uygulamalara Son Verin!

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan müvekkillerimiz, 01.08.2016 tarihinde, hak taleplerini duyurmak amacıyla hücrelerini tutuşturdukları için Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edildiler.
Müvekkillerimiz Silivri’ye sürgün edildiği günden bu güne kesintisiz işkence görmektedirler. Hücrelerde tutulmakta, çalışma defterleri, kitapları, mektupları ve hatta aile fotografları verilmemektedir… Cumhuriyet, Sözcü, Yurt, Birgün, Evrensel gibi günlük gazeteleri hala alamamaktadırlar.
Müvekkilimiz kanser hastası Mesude Pehlivan, tedavisinin yapıldığı 15 Ağustos 2016 tarihinde başlatılması gereken kemoterapi tedavisi engellenmektedir.
Müvekkillerimiz hak gasplarının devam etmesi sonucunda ve gördükleri işkenceye karşı bir kez daha 26.08.2016 tarihinde hücre yakma eylemi gerçekleştirmişlerdir. Bu eylemler sonrasında uygulanan işkence had safhaya ulaşmıştır.
Müvekkillerimiz Sevcan Adıgüzel, Tuğçenur Özbay, Nurgül Acar, süngerli hücrelere götürülmüş, ters kelepçeli olarak uzun süre bekletilmişlerdir.
Müvekkillerimiz bu işkencelere maruz kalırken bizler de mesleğimizi yaparken hapishanedeki keyfi uygulamaların mağduru olmaktayız. 25.08.2016 tarihinde müvekkillerimizle görüşmek üzere hapishaneye girmek istediğimizde ses ve görüntü kaydı alma özelliği olmayan, basit bir incelemeyle dahi plastik ve sadece saati göstermekten ibaret olan kol saatlerimiz gerekçe gösterilerek içeri alınmak istenmedik. Bizler de bunun keyfi olduğunu, keyfi değilse tutanak tutmalarını bu halde saatlerimizi teslim edeceğimizi söyledik. Durumu müvekkillerimize bildirmek amacıyla yalnızca bir müvekkilimizle görüşüp diğerleriyle görüşmeyerek protesto ettik, görüşme defterlerine şerh düştük. Avukatların da sorgusuz sualsiz her türlü hak gaspını, keyfi uygulamayı sessizlikle geçiştirmesi, susması ve denileni yapması dayatılmaktadır. HAYIR, HİÇBİR ZAMAN BÖYLE AVUKATLIK YAPMADIK VE YAPMAYACAĞIZ! Böyle avukatlık yapmadığımız için soruşturmaların, yasaklamaların, davaların kıskacına alınmak isteniyoruz. Boyun eğmeyeceğiz. Halkın ve müvekkillerimizin hak arama mücadelesinin yanında yer almaya haklar ve özgürlük mücadelesinin safında durmaya devam edeceğiz.
Hapishane idaresine hatırlatıyoruz; İşkence insanlık suçudur İşkenceye son verin! Müvekkillerimizin can pahasına kazandıkları sohbet ve kitap hakkına saldırmaktan vazgeçin. OHAL adı altında hiç düşünmeden yaptığınız keyfi uygulamaların, işkencelerin hak gasplarının tarihsel hesabının bir gün mutlaka sorulacağını bilin.
Tecrit İşkencedir, Tecrite Son!
İşkence İnsanlık Suçudur!
İnsanlığa Karşı Suçlarda Zamanaşımı İşlemez!
Halkın Hukuk Bürosu
31.8. 2016

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.