Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Kamu Emekçileri Cephesi İş Güvencesi İçin Ankara’ya Yürüyor!

Kamu Emekçileri Cephesi İş Güvencesi İçin Ankara’ya Yürüyor!
Son Güncellenme : 11 Eyl 2016 15:07

Kamu Emekçileri Cephesi İş Güvencesi İçin Ankara’ya Yürüyor!

Biz Kimiz?

Biz KESK  (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) içerisinde yer alan Kamu Emekçileri Cepheli memurlarız.

 

Neden Ankara’ya Yürüyoruz?

En genelde AKP iktidarının elimizden almaya çalıştığı iş güvencemize sahip çıkmak ve kamu emekçileri üzerindeki baskılara dikkat çekmek için yürüyoruz.

Bildiğiniz gibi AKP iktidarı ile birlikte halkın her kesiminde olduğu gibi kamu emekçilerinin haklarında da birçok hak gaspı yaşandı.

 

1- Her Geçen Gün Yoksullaştırılıyoruz!

Bugün yoksulluk sınırı 4 bin 560 olarak açıklanırken, biz kamu emekçileri bu sınırın çok altında bir maaşla çalışıyoruz.

 

2- Baskı Altındayız!

14 yıldır iktidarda olan AKP siyasi kadrolaşmasını tamamladı. Bu nedenle  iş yerlerimizde  psikolojik baskıya maruz kalıyoruz.

AKP, 17 Şubat 2016’da kamu emekçilerine yönelik yayımladığı 2016/4 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile muhalif kesimin her türlü demokratik hak arayışını terörle ilişkilendirmeye çalışarak kamu emekçilerine boyun eğdirmek istiyor.

 

3- İş Güvencemize Bir Saldırı Var!

Bu yıl öğretmenlere de uygulanan performans sistemi ile güvencesiz çalışmanın önemli bir adımı atılmış oldu AKP tarafından.

Yeni öğretmen alımlarını da mülakatla, sözleşmeli olarak alıp güvencesizliği büyük ölçüde hayata geçirmiş olacaklar.

AKP iktidarı düşüncesini açıkça defalarca belirtmiştir: “…işçi-memur farkını ortadan kaldıracağız, işçi kardeşlerimin hakkını memura yedirtmem, bankamatik memurları, yata yata para alıyorlar, üç ay tatil yapıyorlar” diyerek kamu emekçilerini, yoksullaştırdığı halka hedef göstermeye çalıştı.

Hedefledikleri tarihi de açıkladılar: “2017 yılına kadar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu değiştireceğiz” Böylece muhalif kamu emekçilerini “kaşının üzerinde gözün var” diyerek işten atabilecek, atmadıklarını ise kendisine itaat etmeye zorlayacak!

AKP, Gülen Cemaati ile aralarındaki çıkar çatışması yüzünden ülkede OHAL ilan etti. Şimdi de  OHAL’ i kendisi için bir fırsata çevirdi ve 84 bin memuru açığa aldı. Bunların içerisinde 451’i KESK üyesi. Bugün hala açığa alma ve işten atmalar sürüyor.

İş Güvencemize Sahip Çıkmak İçin Yaptığımız Eylemler  Çalışmalar:

19 Ocak 2013 tarihinde TBMM’e yürüdük ve bedelini bir ay sonra; 19 Şubat’ta ödedik:

28 ilde kamu emekçilerine yönelik yapılan baskınlar sonucunda 184 kişi gözaltına alındık, 72 kişi tutuklandık. Bu gün hala bir çoğumuzun mahkemesi devam diyor.

Birçok ilde imza masaları açıp, bildiri dağıttık.

Birçok ilde basın açıklamaları yapıp afiş astık.

İş yerlerimizde ve sendikalarımızda paneller yaptık

İki ilde 24 saatlik açlık grevleri yaptık

25-26-27 Mart 2016’da İstanbul’dan Ankara’ya kadar, illerde basın açıklamaları ve bildiri dağıtımları yaparak yürüdük. Yürüyüşün son günü Ankara’da işkenceyle gözaltına alındık.

Ve bu kez 10-17 Eylül tarihleri arasında, İstanbul’dan Ankara’ya adım adım yürüyoruz. Siz değerli basın emekçilerini bu eylemimize destek olmaya çağırıyoruz.

Başlangıç Noktası

Basın Açıklaması:

Yer: Kartal Meydan

Tarih:10 Eylül Cumartesi

Saat:12:30

 

Bitiş Noktası

Basın Açıklaması

Tarih: 17 Eylül 2016

Yer: Ankara-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  -Saat: 13.00

İLETİŞİM:  Emekçi Meclisi (facebook)

kamuemekcileri2014@gmail.com


 

Komplolarla Yargılamanızın Hükmü Kalmamıştır

Bu Dava Baştan Beri Hukuksuz Bir Davadır, Düşmelidir!

Kamu Emekçileri Cephesi 2013 yılında hukuksuz bir şekilde gözaltına alınarak tutuklanmalarına ve daha sonra komplo davasının çökmesiyle ve 6 Eylül’de bu davayla ilgili yapılacak mahkeme konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada: “…19 Şubat 2013 tarihinde hukuksuzca, adil olmayacak bir şekilde evlerimiz gecenin bir vakti, silahların gölgesinde basıldı. Oysa hepimiz kamuda çalışan, yeri yurdu belli olan insanlardık… Bizleri, düşüncelerimizden vazgeçirmek için F tiplerine attılar. Aylarca bu hücrelerde tutulduk. Ama biz, kendimizin haklı ve meşruluğuna inanıyorduk. Bunu, mahkeme salonlarında da haykırdık. AKP ve Gülen cemaati birlikte ortak hareket ederek bize saldırdılar. Kendi aralarındaki it dalaşının sonucunda bizi gözaltına alan, haksız ve hukuka aykırı bir şekilde hakkımızda delil toplayan, bizleri gözaltına alan, tutuklayanlar; bugün tutuklu durumdalar.  Bu AKP’yi aklamadığı gibi tam da merkezinde olduğunu gösteriyor. AKP ve cemaatin, halk düşmanlığı yanıyla birbirlerinden farkı yoktur. Biz bunu çok iyi biliyoruz. Bize düşmanlıkları boşuna değil. Biz her zaman, her koşulda haklının yanında haksızlığın karşısında olduk. Yaşanan zulme sessiz kalmadık. Kendi sorunumuz dışında, halkımızın yaşadığı sorunlara da sahip çıktık… Sonuç olarak bugün görülecek davamızın artık hiçbir hükmünün kalmadığını düşünüyoruz. Adil olmayan, hukuksuz olan bu davanın düşmesi artık zorunluluktur.” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.