Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Kitaplarımızdan Korkuyorlar!

Kitaplarımızdan Korkuyorlar!
Son Güncellenme : 11 Eyl 2016 16:29

Kitaplarımızdan Korkuyorlar!

Çünkü; Kavganın Tam Ortasında Olan Yazarlarımız, Her Duyguyu Yaşayarak Anlatır, Yön Verir

Halk Cepheliler, “Bilgi Güçtür” Kitap Festivali’ni polisin tüm tacizlerine rağmen 27-28 Ağustos tarihlerinde İstanbul Sarıyer Dağ-evleri’nde yaptı. Halk Cephelilerin anlatımıyla, festival şöyle gerçekleşti:

“Türkülerimizden korkuyorlar, kitaplarımızdan korkuyorlar. Düşünen insandan, okuyan insandan korkuyorlar….

Kitaplarımızdan korkuyorlar. Çünkü bizim kitabımızda 122 insanın gün gün ölümü yenişi var, insan gücünün sınırsızlığı var. Ve bize asla güçsüz değilsiniz diyor kitaplarımız.  Asla çözümsüz değilsiniz diyor. Gazi, Armutlu, Çayan’ı anlatan kitaplarımız gecekondu halkına, yoksul emekçi halkımıza kurtuluşun yolunu gösteriyor. Halkın gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bizim kitaplarımızda Mahirler’den Dayı’ya örülen kurtuluşumuzun yolu, halkın kendi tarihi var, zorlukları aşma mücadelesi ve zaferi var. Ve her satırımızda illaki umut var, illaki zaferin öyküsü var.

İşte bu yüzden korkuyorlar kitaplarımızdan…”

Halk Cepheliler 27 Ağustos’ta sabah saatlerinde “Bilgi Güçtür Kitap Festivalimize Hoş Geldiniz” pankartını asarak kitap stantlarını açmaya başladı. Boran Yayınları, İdil Kültür Merkezi, TAYAD, DEV GENÇ masalarını açarak ürünlerini halka tanıttılar.

Hüsnü Yıldız “Sana Geldik Ali” kitabını imzaladı. Sonra Kitap Okumanın önemi üzerine yapılan seminerde Boran Yayıncılık adına Nuri Cihanyandı ve Kültür Sanat Yaşamında Tavır yazarlarından Levent Navruz konuşma yaptılar.

28 Haziran’da saat 10.00’da stant açılmaya başlandı. Saat 15.00’da HHB avukatlarından Av. Özgür Yılmaz’ın verdiği seminerde Adalet ve OHAL konusu konuşuldu. Hapishanelerdeki hak ihlallerine, kitap yasaklarına değinen Yılmaz mutlaka bir yolunu bulup haklarımıza sahip çıkmalıyız dedi.

İdil Halk Tiyatrosu Tecritteki Kitaplar oyununu sergileyerek hapishanelerdeki kitap yasaklarına değindi.

(…)Polis halkı tedirgin etmeye çalıştı. 2 TOMA 3 çevik otosu, çok sayıda akrep ve sivil aracın beklediği orman girişinde parka girip çıkanları taciz etti. İki akrep de sürekli mahallede dolaştı. “Grup Yorum konseri yaptırmayacağız” diyen polisin tehdidi yine elinde kaldı. Grup Yorum Halktır Susturulamaz sloganıyla gün boyu Grup Yorum türküleri çalındı ve halaylar çekildi.

Polis iki çocuğu durdurarak stanttan aldıkları ve bileklerine taktıkları bilekliklerini keserek almış. Sonra da bir çocuğa çelik yeleğini giydirerek “Beğendin mi? Sen onların hediyelerini alma, onlar terörist” demiş. Çocuk başını sallamış ve üstünde çelik yelekle parka doğru koşmaya başlamış. Polis ardından kovalayarak çocuğun üstündeki çelik yeleği almış… Festivalin kahramanları çocuklardı. Ellerinde oyuncak silahlarıyla sürekli akrebe “Direne Direne Kazanacağız” sloganı atarak ateş etmişler.  Oyuncak tabancalarıyla 10 çocuk festivalin milisi gibi çalıştı.

Akreplerin Gölgesinde “Bilgi Güçtür” Kitapları Halka Ulaştırıldı

Halk Cephesi üyeleri “Bilgi Güçtür” şiarıyla 3 Eylül’de Gazi Mahallesi’nde kitap satışı yaptı.  Gazi Barajında, Son Durak’ta,  Gazi Sekizevlerde yapılan kitap satışlarında bir yandan halka akşam yapılacak olan tencere tava eylemlerine katılma çağrısı yapılırken öte yandan da son zamanlarda Gazi’de estirilen polis terörü teşhir edildi ve direnme çağrısı yapıldı. Tavır çalışanları da son sayılarını Gazi halkına ulaştırdı.  Akreplerin gölgesinde gerçekleştirilen satışlarda “Gazi Mücadeledir, Gazi Devrimdir”, Şadi Özpolat’ın son çıkardığı “Direniş kitabı”, “Kazova” kitabı, “Berkin” kitabı”, “Bu Vatan Bu Halk Bizim” kitapları ayrıca Tavır dergisi de halka ulaştırıldı.

Girişinde TOMA, U4’ün beklediği Gazi Baraj’da yaklaşık iki saat kitap satışı yapan Halk Cepheliler dağıtımlarını bitirdikten sonra akreplerin onları aradıklarını öğrendiler. Piknik yapan halktan insanlar, polislerin 2 akrepten inip arama yaptıklarını, şüpheli şahısları aradıklarını anlattı. Bunu öğrenen Halk Cepheliler halka tencere tava eylemlerine katılma çağrısı yaparak Gazi Baraj’dan ayrıldılar.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.