Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Liseliyiz Biz

Liseliyiz Biz
Son Güncellenme : 18 Eyl 2016 17:07

Bu ülkede yaşıyoruz… Bu halkın çocuklarıyız… Ezilen, sömürülen,

katledilen bir halkın çocuklarıyız… Bu halkın kavgasında biz varız!

 

‘Demokratik Lise İçin Mücadele Komiteleri’nde Birleşelim!

Artık DLMK’ları kurmak zamanıydı. Hızlı bir tempoyla çalışlamalara başlandı.

Liseli gençliğe bulunduğu her yerde “Yaşasın Demokratik Lise Mücadelemiz” şiarı altında DLMK’da örgütlenme çağrısı yapıldı. Çok geçmeden bu çağrı, yankısını bulacak ve DLMK’lar kurulmaya başlanacaktı.

İlk olarak ’90-’91 öğretim yılında İstanbul’da Sarıgazi Lisesi’nde DLMK kitlesel bir şenlikle tartışma aşamasından çıkarak pratikte kendini ifade etti. O dönem Sarıgazi 60. Yıl Lisesi DLMK ile yapılan bir röportajda amaçlarını ve hedeflerini şöyle dile getiriyordu DLMK’lılar;

“(… ) Sarıgazi Lisesi öğrencileri olarak, Liseli Dev-Genç önderliğinde DLMK’ları kurduk ve mücadelemizi ‘Demokratik Lise İçin Mücadele Komitelerinde Birleşelim’ şiarıyla yükselteceğiz. (… ) Demokratik Lise İçin Mücadele Komiteleri’nin ilk ilkesi adından da anlaşılacağı gibi Demokratik Lise Mücadelesini yükseltmektir. Kitlesel karekterli bu yapı, demokratik tarzda bir işleyişe sahip olup, okullarda seçimlerle yönetime gelecek üst örgütlenmelerini de belirleyecektir. DLMK’lılar anti-faşist, anti-emperyalist liseli gençliğin gerici-faşist eğitim sistemine karşı akademik-demokratik talepli mücadelesinin örgütlenme okuludur.

DLMK’lar bünyesinde oluşturulacak komisyonlar ile akademik sorunlara, kültürel ve sportif faaliyetlere ağırlık verilecek, bunun yanında öğrenci-öğretmen-aile ilişkilerini mücadelenin yükseltilmesi noktasında birleştirecektir.

DLMK’lar, öğrencileri burjuvazinin pisliklerinden arındıracak, sorunların örgütlü çözümlerini, hakların kazanımını sağlamak ve liseli gençlik içinde örgütlenme bilincini geliştirip, demokratik lise mücadelesini güçlendirmek gibi amaçlar gütmektedir.

Liseli gençliğin her türlü sorunu DLMK’ların sorunudur. DLMK’lar bu bilinç ve sorumluluk duygusuyla hareket ederek kitlelerin acil çözüm bekleyen sorunlarını kararlı bir şekilde ele alacaktır…

“YAŞASIN DEMOKRATİK LİSE MÜCADELEMİZ!”

Ve DLMK’lar giderek yaygınlaştı. İstanbul’da onlarca okulda kurulan DLMK’lar, Ankara’da da sürdürdüğü imza kampanyasının ardından, aralık ayının başında “Liselerde Gerici-Faşist Eğitim Sistemine Hayır! Demokratik Lise İçin Mücadele Komiteleri Kuralım” Kampanyası başlatarak liseli gençliğe çağrılar yaptı. Eylemler gösteriler düzenlendi.

Kısa sürede ülke çapında bir gelişim kaydedilerek liseli gençlikle bütünleşildi. Dönem sonunda yapılan piknik ve şenliklerde kitlesellik daha da açık bir biçimde kendini gösterdi.

Liseli gençliği çatısı altında toparlayıp sorunlar çerçevesinde mücadeleye katmak için kurulan DLMK’lar Liseli Dev-Genç’in zengin mücadele deneyimi ve ruhuyla, mücadeleyi yükseltti bundan sonra.

(LİSELİ DEV-GENÇ KİTABINDAN ALINMIŞTIR…)

YOKSULLARIN MATBAASI

BU HAFTA DUVARLARA NE YAZALIM:

LİSELİ DEV-GENÇ’Lİ ESER VE HAKAN’A ÖZGÜRLÜK!

 

***

BU ŞİİRİ EZBERLEYELİM ARKADAŞLAR

Fütursuzluk…

Canlara sıkılmış tüm kurşunları

Alnımıza çağırıyoruz

Halklara atılmış bütün bombaları

Sinemize davet ediyoruz

Hançerlerin soğuk edasına

Sırtımızı adres gösteriyoruz

Çekilecek nice çileye

Ardına kadar açıyoruz yüreğimizi

Ve kurşun, bomba, zincir

Ve tecrit, hücre, sansür

Ardından ve arasından

Bir tohum gibi Fidan’a durup

Alnımızı güneşe uzatıyoruz

Ve biliyor

Ve bildiriyoruz ki

Zulüm yenilecektir

Yenilmez olan halktır…

ÜMİT İLTER/ANKA DESTANI

 

***

DÜNYA DEVRİMLERİNDEN…

“Haksızlığa karşı ilk öfkeli ses çoğunlukla gençlerden gelmiştir. Genç kitleler büyük bir değiştirici potansiyele sahiptir. Bunun için egemen sınıflar; tarihi boyunca gençliği türlü yollarla zehirlemeye, pasifleştirmeye, uysallaştırmaya çalıştı; gençliğin enerjisini haksız savaşlarda, milliyetçi hareketlerde tüketmeyi denedi. Gençlerin yüksek enerjisi ve atılganlığı, halkın çıkarlarına karşı kurulan iktidarların ömrünü uzatmak için kullanılmak istendi.

En vahşi koşullarda sömürülenler gençlerdi. En ilkin savaşa sürülenler de onlar oldu. Ama tüm çabalar gençliği; iyiyi, güzeli, doğruyu arama uğraşından döndüremedi. Gençlik büyük tarihi mücadelelerin hep en önünde yer aldı. 20. yüzyılın ilk yarısı boyunca yürütülen uzun zaferler ve yenilgilerle dolu, kan bedeli bir mücadelenin ürünü olan Bulgaristan Devrimi’nin en dinamik kesimini de gençler oluşturuyordu.”

Bulgaristan Devrimci Gençlik Hareketi Tarihi

Dimitrov Gençlik Akademisi

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.