Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Mahallemizi Canımız Pahasına Savunacağız

Mahallemizi Canımız Pahasına Savunacağız
Son Güncellenme : 18 Eyl 2016 18:18

Mahallemizi Halkın Devrimci Kurumlarını

Halkımızla Birlikte Canımız Pahasına Savunacağız!

Gazi Mahallesi gecekondu bölgesinde 6-7-8 Eylül’de kapı çalışması yapıldı. Kapı kapı dolaşılarak gecekondu halkının yaşadığı sorunlar dinlendi, oturup kapı önlerinde çayları içilip sohbet edildi. Uzun zamandır devrimcileri ve dergilerini görmeyen gecekondu halkı özlemlerini belirtti. Yürüyüş dergisinin tanıtımının yapıldığı çalışmalarda ev ev son yaşanan yıkım saldırılarını anlatan bildirilerden dağıtıldı. Sokak sokak kuşlamalar gecekondu halkının adımladığı her yere saçıldı. Özgür Tutsakların taleplerini anlatan stickerlar yapıştırıldı. Gecekondu halkına mahallede yaşanan saldırılar, polis terörü anlatıldı. Birlik olmak, zulme sessiz kalmamak üzerinde konuşuldu. Saldırılardan haberleri olduğunu, kendi yaşadıkları yerde uyuşturucu sorununu çözen Gazi Halk Meclisi’nin yıkılmasına ve Tedavi Merkezi’nin işgal edilmesine özellikle çok üzüldüklerini belirttiler. Yapılan çalışmalarda 6 sokakta kapı çalışması yapıldı. 30 adet Yürüyüş dergisi, 250 adet bildiri dağıtımı yapıldı. 1500 kuşlama yapıldı.

11 Eylül’de de gecekondu bölgesinde çalışmalarına devam eden Halk Cepheliler sokak temsilcileri ile adım adım sokakları dolaştı. 2 aile ziyaret edildi. Bu evlerde Halk Sofrası pikniği ve akşam yapılacak olan tencere tava eylemi konuşuldu. 1 adet piknik davetiyesi verildi, söz alındı.

Çalışmaları yürüten 5 kişi ile gün içerisinde Yürüyüş dergisinden Gazi Mahallesi’ne yönelik saldırıları anlatan kısım okundu ve değerlendirme yapıldı. “Saldırıların nedeni iktidara alternatif oluşumuz, iktidar iddiamızdaki ısrarımızdır” denildi. Halkın matbaası olan duvarlara 4 adet yazılama yapıldı. Özgür Tutsakların direnişini ve taleplerini anlatan stickerlardan 30 adet yapıştırıldı. Gecekondu sokaklarına 200 kuşlama saçıldı.

19.00’da sokakta eylem saatini bekleyen 6 genç ile tencere tava eyleminin duyurusu yapıldı. 15- 20 kişilik kitle ile 2 sokak dolaşıldı, sloganlarla, ajitasyonlarla tencere tava eylemi yapıldı. Evlerinden katılanlar ile 30 kişiye ulaşıldı. Sokakta çalışmalara katılan ve bir gün önce söz alınan gençler ile Ali Özbakır Parkı’nda çekirdek- çay- sohbet yapıldı. 15 kişinin katıldığı sohbette hoparlör ayarlayıp “Gazi Marşı”nı gecekondulardan yankılandırma ve umudun türküleri ile Adalet Halayı çekme kararı alındı. Mahalle gençleri ile tanışıldı, bir çok farklı önerisi olan gençler dinlendi. Sohbetin ardından hep beraber mahalle arasında 2 adet pankart asıldı. Pankart asılırken yer gösteren, yardım eden, sağlam olsun diye çiviyle pankartı ağaca çakan aileler ile tanışıldı. Bayramda buluşmak üzere sözleşildi.

 

Düz Bölgesi:

Halk Cepheliler Gazi Mahallesi’nde devam eden polis terörüne karşı 6 Eylül’de kuşlama çalışması yaptılar. Gazi-Düz’de 20 sokağı kapsayan çalışmada toplam 2000 kuşlama yapıldı. Aynı günün akşamı da 1253. sokak’ta tencere-tava eylemine devam edildi. 6 Halk Cephelinin ajitasyon çekerek ve sokakta bulunan evlerin zillerine basarak başlattığı eyleme tüm evlerden ilgi gösterildi ve katılım oldu. Kimi evler tencere-tava çalarken kimi evlerde de pencere ve balkonlara çıkarak alkış ve ıslıklarla eyleme katıldı. Kimi evler ise ışık yakıp söndürdü. Sokakta, kapısının önünde oturan aileler de alkış ve ıslıklarla eylemde yerlerini aldılar. Ayrıca 2 araç da tencere tava eylemi devam ederken korna çalarak Gazi halkının polisin baskı ve terörü karşısında kendi yaratıcılıklarıyla eylemlere hazır olduğunu gösterdi.

8 Eylül’de de Düz Bölgesi’nde ve Gazi girişindeki sokaklarda devam edildi. Saat 20.00’da 12 Halk Cephelinin başlattığı eylem öncesinde 1 saat boyunca kapı çalışması yapıldı ve 40 aileyle son saldırı süreci konuşuldu. Tencere-tava eyleminin önemi ve polisin bu eylemi neden ciddiye aldığı anlatıldı. On binlerin sokağa çıkacağı eylemlerin bu şekilde adım adım örgütlendiği anlatıldı. Eyleme halkın katılımı iyi oldu. Kimi aileler sokak boyunca Halk Cephelilerle beraber yürüdüler ve alkışlarla ıslıklarla eyleme katıldılar. Sokaklarda biten eylem sonrasında 75. Yıl Caddesi’nde de tencere tava çalındı, sloganlarla caddede ilerlenirken araçlar da eyleme korna çalarak katıldılar.

 

Sekizevler:

Sekizevler bölgesinde 8 Eylül’de  yeni bir sokakta ev ev dolaşılarak akşam saat 20:00’da tencere tava çalma eylemine çağrılar ve mahallede artan polis terörünün üzerine sohbet edildi. İnsanların zaten polis teröründen muzdarip oldukları ve bunu konuşmalarında dile getirdikleri gözlendi. Böyle 2 saat süren kitle çalışması sonucunda saat 20:00’a geldiğinde evlerin camından balkonundan tencere tava çalanlar her dakika arttı. 10 dakika süren bu eylemin ardından çekilen ajitasyonlarla eylem bitirildi.

 

Kondulardan Meydanlara Volkanlaşıp Büyüyoruz!

Gazi Mahallesi gecekondularına umudu taşıyan Halk Cepheliler kapı çalışması yaptı. Kondulardan çıkıp Karadeniz’in doruklarında toprağa tohum olan Ali Haydar Çakmak’ın ailesi 9 Eylül’de ziyaret edildi. Eli öpülen, sohbet edilen şehit ailelerin yıkımlara öfkesi büyüktü.  Gecekondu bölgesinde bir sokakta yapılan kapı çalışmasında yirmiye yakın ailenin kapısı çalındı. İki eve misafir olunup yıkımlar ve Gazi halkına yönelik saldırılar anlatıldı. Dayanışmanın gücünden bahsedilerek tencere- tava eylemlerine çağrı yapıldı. Çalışmalarda 10 adet Yürüyüş dergisi, 50 bildiri verildi. 2 yazılama yapıldı. Önceden asılan ve bozulan pankartlar halkla birlikte yeniden asıldı. 9 kişi çalışmalara katıldı. Bir sonraki gün de bir araya gelen Halk Cepheliler, aynı sokakta ev ev dolaşarak sokak toplantısına çağrı yaptı. 22 kapının çalındığı, 7 eve girilen, toplamda 50 bildirinin dağıtıldığı sokakta 30 kişi ile sokak toplantısı yapıldı. Mahalledeki saldırılar ve bunlara karşı yapılacaklar üzerine konuşulan halkın düşünceleri ve önerileri alınan toplantıda sokak temsilcileri seçildi. Toplantıdan sonra eylem saatinin de gelmiş olmasıyla tencere tavalarla sokaklara çıkıldı. Sloganlar ve ajitasyonlarla 3 sokak dolaşıldı. 20 kişinin yürüyüş yaptığı tencere tava eylemine evlerinden katılanlar oldu. Tekrar aynı yere gelinerek her gün 20.00’da eylemi başlatma sözü alınarak bitirildi. Tencere- tava eyleminden sonra mahalle gençliği ile onların sorunları ve neler yapmak istedikleri üzerine sohbet edildi. Çay-çekirdek sohbeti yapma kararı alındı. Adımlanan tüm sokaklara kuşlar saçıldı. 500 adet kuşlama yapıldı. Ayrıca kapı çalışmalarında Halk Sofrası pikniğine çağrı yapıldı. İlk kez tanışılan ailelere davetiye verilerek pikniğe gelme sözü alındı. 6 davetiye verildi. Gazi Halk Meclisi ise 10 Eylül’de Düz bölgesinde 5 adet “AKP’nin Polisi Uyuşturucunun Hamisi / Tayyip’in Düşmanı Halklar, Dostları Uyuşturucu Tüccarı Mafyalar” yazılı 3×1 boyutunda pankartlar astı. 6 Eylül’de de gecekondu bölgesinde kapı çalışması yapıldı ve şehit aileleri ziyaret edildi. Uzun süredir gidilmeyen gecekondu bölgesinde Halk Cephelileri ilgiyle sevgiyle karşılayan ailelerle sohbet edildi. Sezgin Engin’in ailesi ile kahvaltıda bir araya gelindi mahallede yaşanan yıkımlar ve polis terörü üzerine sohbet edildi. Gazi Mahallesi’nin yozlaşmaya karşı mücadelede şehit verdiği Recep Hasar’ın ailesi ziyaret edildi. Bu sırada kapının önünde halı yıkayan gecekondu halkı ile beraber halı-kilim yıkandı.  Mahalle halkının el birliği ile hazırlayıp kapı önüne açtığı sofraya oturuldu mahallede son yaşanan saldırılar anlatıldı. Tencere-tava eylemlerine çağrı yapıldı. İşlerine yardım eden, sorun yaşadıklarında yanlarında olan Halk Cephelilere dualar ederek yine gelin diyerek uğurladılar.

 

“Gecekondulardan Gelip Gırtlağımızı Kesecekler” Korkunuzu Büyüteceğiz

Gazi Mahallesi gecekondu bölgesinde Cepheliler, mahalle gençleri 9 Eylül’de halkın matbaası olan duvarlara Umudun Adını nakşetti. 9 farklı yere yazılamalar yapılarak Gazi Mahallesi’nde yaşanan polis terörüne karşı öfke, duvarlara yansıdı.

 

AKP Halkın Ekmeğine Kan Sıçratıyor!

Emeğimize, Emeğimizle Ekmek Parası Kazandığımız İş Yerlerimize Sahip Çıkacağız!

Gazi Halk Meclisi katil polislerin halkın alın terini akıtarak geçimini sağladığı taksi duraklarını ve Baraj’da bulunan Rıza Poyraz Çay bahçesinin yıkılmasıyla ilgili 14 Eylül’de bir açıklama yaptı. Açıklamada şunları dile getirdi: “Gazi Mahallesi’nde bayramın 2. günü katil polisler yine iş başında. Kepçe, TOMA ve Akrepler Gazi sokaklarında terör estirdi… 13 Eylül gecesi saat 03.00 sularında onlarca zırhlı araçlarla, uzun namlulu silahlarla Merkez Taksi durağını ve barajda bulunan Gazi Spor Kulübü’ne belediye tarafından tahsis edilmiş olan çay bahçesini yıkmıştır. İşgal eder gibi baskın düzenleyip yıktıkları yerler, düşman toprakları değil, yoksul halkın mahalleleridir. Yaklaşık bir yıldır, yoksul gecekondu mahallelerine, o mahallelerdeki devrimci demokratik örgütlenmelere karşı bir saldırı içindedir AKP’nin polisi. Çok amaçlı bir saldırıdır bu. 1 Milyon evi yıkabilmek için, devrimcilerin önderliğindeki tüm örgütlülükleri yok etmek, dozerlerin ve tekellerin önünü düzlemek istiyorlar. Bugün yoksul gecekondularda bizzat polisin teşvik ve himayesiyle süren yozlaşmanın karşısında tek bir güç vardır: Devrimciler… Devrimcileri tasfiye edip uyuşturucunun, fuhşun, kumarın, çetelerin, çürümenin, yozlaşmanın önünü açmak istiyorlar. Yoksul mahallelerde ‘Polis mahallemizden defol’ diyen haykırışlarını susturmak ve polis terörüne karşı kurulan barikatları kaldırmak istiyorlar. Devrim yoksulların öfkesi, hıncıdır; o öfkenin en güçlü şekilde biriktiği yer ise, yoksul gecekondulardır. Halka ve devrimcilere saldırılarıyla devrimin potansiyelini yok etmek istiyorlar. Asla bu amaçlarına ulaşamayacaklar… Biz Halkız. Baş eğmeyeceğiz. Baş eğmeyenlerin soyundan geliyoruz…”

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.