Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Tarihten Günümüze: Spartaküs’ten Cephelilere

Tarihten Günümüze: Spartaküs’ten Cephelilere
Son Güncellenme : 18 Eyl 2016 15:44

TARİHTEN GÜNÜMÜZE

SPARTAKÜS’TEN CEPHELİLERE:

74 KİŞİDEN BİR ORDUYA ULAŞAN HAKLILIĞIN GÜCÜDÜR

İlk köle ayaklanması M.Ö. 187 yılında İtalya’nın en alt ucundaki Apulie’de gerçekleşmiştir. Ardından M.Ö. 134-132 ile M.Ö. 104-101 yılları arasında Sicilya’da iki köle ayaklanması daha yaşanır.

Sicilya, Roma İmparatorluğu’nun yiyecek ambarıdır. Devlet toprakları Latifundia adı verilen çiftlikler halindeydi. Çiftlikler köleler tarafından işletiliyordu.

Bu ayaklanmaları M.Ö. 73’te Spartaküs’ün önderliğindeki köle ayaklanması takip etti.

Halklar nezdinde isyanın, özgürlüğün sembollerinden biridir Spartaküs.

Trakya doğumlu olan Spartaküs, Roma ordusunda görev yapar. Ancak ordudan kaçar. Yakalandıktan sonra köle olarak sayılır. Güçlü bedeni, savaşçı özellikleri nedeniyle Capua’daki profesyonel savaşçı denen Glatyatörler okuluna gönderilir. Paralı-zengin efendiler gladyatörleri alıp satabilir, kendilerine koruma yapabilirler. Bir avuç zengin çapulcunun zevki için arkadaşlarıyla dövüşmesi, kanını akıtması ve öldürmesine tepki duyar. Köle olarak yaşamaktansa özgürlük uğruna ölümü onur sayan 74 arkadaşıyla birlikte okuldan kaçar. Vezüv yanardağına sığınırlar.

Kölelik zincirlerini parçalayan özgürlük savaşçıları dağlarda peş peşe zaferler kazanırlar. Mazlumların, ezilenlerin, kölelerin umudu olur dağlar.

Yetenekli, güçlü ve eğitimli bir savaşçı olan Spartaküs, isyanın da tartışmasız önderi olur. Güçleri haklılıklarıdır, idealleridir. Kölelik özgürlüğe, umutsuzluk umuda, korku cesarete dönüşür. Artık kendi hayatlarının efendileridir.

Spartaküs’ün ordusu bir kardeşlik ormanı olur. Almanlar, Bolyalılar, Trakyalılar ve pekçok bölgeden köleler, irili-ufaklı çeteler orduya katılır, köylüler de destek verirler!

İhtiyaçlarını çiftlik sahiplerinden zorla aldıkları paralarla karşılarlar. Köylülerden aldıklarının karşılığını ise mutlaka öderler. Spartaküs barbarca yapılan her türlü talan ve yağmaya karşı çıkar, engeller. Özgürlüğü, adaleti, dostu düşmanı anlatarak eğitir savaşçılarını.

74 köleyle başlayan ayaklanma genişler, büyür. Sayıları yüzbine ulaşır. Craton ve Cozensa şehirlerini de ele geçirirler. Roma ordusuna karşı Spartaküs’ün komutanlarından Crixus,30 bin savaşçısıyla saldırıya geçer. Crixus, Roma ordusunu yener. Arkasından Roma, ani bir baskınla aralarında Crixus’unda olduğu 20 bin savaşçıyı katleder.

Spartaküs yoldaşlarının başına gelenleri duyunca, Roma’nın iki ordusunu da yenip dağıtır. İsyan 3-5 kölenin baş kaldırısı olmaktan çıkıp imparatorluğu yok edecek bir iktidar sorunu halini alır.

Senato ayaklanmayı bastırma görevini Roma’nın en zenginlerinden Marcur Crassus’a verir.

Crassus büyük bir ordu kurup Spartaküs’ün üzerine yürür. Spartaküs’ün niyeti İtalyan sınırlarından çıkıp savaşçıları dağıtmaktır. Savaşçıların bu öneriye karşı çıkmaları üzerine Spartaküs ordusuyla Lucania’ya döner. Hep birlikte Sicilya’ya geçmek niyetindedirler. Ama önleri Roma ordusu tarafından kesilir.

Nihai çatışma Vezüv dağının eteklerinde yaşanır. İsyancıların direnişinin ardından lejyonerler kaçmaya başlar. Crassus, kaçan lejyonerleri idam ettirerek disiplini sağlar. Bugüne kadar karşılaştıkları en büyük Roma ordusu büyük bir direnç gösterir. Spartaküs savaşarak güneye çekilmek zorunda kalır. Düşman ordusunun içine giren Spartaküs öldürülür. Savaşçıların çoğu teslim olmak yerine savaşarak ölür. İsyan acımasızca bastırılır. Tutsak alınan 6 bin köle Appia Yolu’nda çarmıha gerilerek katledilir.

Spartaküs Ayaklanması, Roma İmparatorluğu’nu temellerinden sarsıp çatırdatmıştır. Kölelere, ezilenlere özgürlüğün yolunu açmıştır. Ve gün gelecek aşağıladıkları o “barbarlar” Roma’yı yıkacaklardır. Spartaküs, o günden bugüne halkların elinde özgürlüğün, kurtuluşun, isyanın bayrağı olarak dalgalandırılmaktadır.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.