Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik

Ülkemizde Gençlik
Son Güncellenme : 11 Eyl 2016 15:26

Devlet Terörüne Karşı Ankara Yürüyüşü Sürüyor…

’93 yılı devletin yeni saldırılarıyla geldi… MGK emretti, hükümet uyguladı. «Halk muhalefeti işkence, gözaltı, topyekün saldırılarla bastırılmalı». Gençliğe gelince; okul ve yurtlardan atılmalar, soruşturmalar, polis-jandarma terörü, gözaltılar, tutuklamalar… Ardı arkası kesilmedi… Bunun üzerine ilk cevabı Haziran ayında EYÖ-DER verdi. Radikal bir eylemlilik önerisinde bulundu EYÖ-DER. Uzun soluklu olmalı, diğer illerdeki üniversitelerle birliği sağlamalı… Öneri kabul gördü.

Gençlik örgütleri kısa sürede birleşti.

Eylem, Ege ve 9 Eylül Üniversitesi öğrencilerinin yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşçülerin güzergahı belirlendi.

Balıkesir, Bursa, Eskişehir ve Ankara… Her uğradıkları yerde daha da çoğalarak devam ettiler yürüyüşlerine. UL-DER’liler, AÜÖD’liler, AYÖ-DER’liler… Sayıları yürüdükçe arttı. Her ilin giriş ve çıkışında saldırılara, gözaltılara, işkencelere rağmen yeni katılımlarla birlik ve dayanışma ruhunu canlandırdılar.

Eylem yoğun gözaltı ve işkencelere, oportünizmin olumsuz tavırlarına rağmen Ankara’ya kadar sürdürüldü. Ankara’da da AYÖ-DER’liler tarafından karşılandı yürüyüşçüler. Ve hedefledikleri gibi Ankara’da bitirdiler eylemlerini. Ankara yürüyüşü günlerce ülke gündeminden düşmedi. MGK güdümlü devlet terörüne karşı siyasi taleplerle ön plana çıkan yürüyüş, gençliğin faşizme karşı koyuşuydu. Zaferle noktalandı. (Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm Mücadelesinde Gençlik-2 kitabından, Sayfa: 417)

 

***

Bir işi, kişiyi, eylemi örgütlerken kesinlikle duygularımızla değil, bilimsel verilerle somut durumlar üzerinden hareket etmeli ve mutlaka her ayrıntıyı görmeliyiz.

Yönetici olmak için iyi yönetmek için burjuvazinin okulları var ama bizim okulumuz mücadelenin içi ve ihtiyaçları. Öğrenmeyi bilen her devrimci iyi bir yönetici olabilir.

Yönetmek tek tip insan yetiştirmekten çok farklı kültür ve kişilikteki insanları sosyalizmin değerleri çevresinde birleştirip üretime katmak.

***

Sömürü devletine karşı savaşmak bir tercih değil, bir zorunluluktur. Çünkü egemen sınıflar devlet olmadan emekçi halkı sömüremez. Sömürünün ortadan kalkmasının tek yolu bunu sağlayan devletin yıkılmasıdır.

Savaşımızı büyüteceğiz.

Dev-Genç Olarak Savaşımızı Büyütmek İçin Neye İhtiyacımız Var?

Daha kararlı,

Daha enerjik,

Daha Israrcı olacağız.

Hayatın her alanına örgütçü ve savaşçı bir gözle bakacağız.

PROGRAMLI, SONUÇ ALICI ÇALIŞACAĞIZ. HAYATIN HER ALANINI SAVAŞ GERÇEĞİNE GÖRE ÖRGÜTLEYECEĞİZ.

***

MİLİTAN BİR BEYİN HER ŞEYİ YARATIR.

BİR TEZEĞİ, BİR İPİ BİLE SİLAH HALİNE GETİREBİLİR.

Her şeyi kendi ellerimizle ve kendi beynimizle yaratacağız…

 

***

 

Özlüsöz: Başarının çalışmaktan önce geldiği tek yer; sözlüktür. (Vidal Sassoon)

***

Bir öğrenci, öğretmenine sormuş:

– Daha iyi bir yaşam için değişiklikleri çok mu bekleyeceğiz?

Öğretmeni biraz düşünmüş ve cevap vermiş:

– Eğer beklerseniz, çok bekleyeceksiniz.

***

yildizDevrimcilik Neden Zorunluluktur

Çünkü emperyalizmin dünyasında 6 milyar insanın 1 milyarı okuma-yazma bilmiyor. 1 milyar insanın eğitim hakkı gasp edilmiştir. 100 milyon evsiz var emperyalizmin dünyasında. Yüzlerce milyon yoksul ise, ev denemeyecek gecekondulara mahkûm edilmiştir. Her yıl kötü beslenme ve önlenebilir hastalıklar nedeniyle 5 yaşına gelmeden ölen 11 milyon çocuk var.

Sosyalizmde, kapitalist ülkelerin “gelir” kaynağı olarak gördüğü sağlık, eğitim, kültür hizmetlerinden ülkede yaşayan herkes ücretsiz yararlandırılmıştır.

***

BEKLEMEK ÖLÜMDÜR!

BEKLEMEYECEĞİZ, GELECEĞİMİZ İÇİN MÜCADELE EDECEK, SAVAŞACAK VE ONU KENDİ ELLERİMİZLE DEĞİŞTİRECEĞİZ!

 

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.