Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik’ten Haberler

Ülkemizde Gençlik’ten Haberler
Son Güncellenme : 04 Eyl 2016 22:33

Bedreddin Yiğitleri, Che’nin Gül Bahçeleriyiz!

29 Ağustos’ta Rize’de katıldığı bir toplantıda konuşma yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman Che hakkında “Che Guevara 39 yaşında öldürülen, kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik, bir gerilla. Bolivya, Küba, Arjantin ve Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya, benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz, olmamalı.” deme basiretsizliğini gösterdi. Bu açıklaması üzerine 31 Ağustos’ta yazılı bir açıklama yapan Liseli Sanat Cephesi kısaca şu sözlere yer verdi:

“…Che ki dünya halklarının emperyalizme karşı mücadelesinde simge olmuş devrimci bir önder. 39 yaşında Bolivya halkının kurtuluş mücadelesi içinde yer alırken Amerikan ajanları tarafından katledilen bir kahraman. Sen ki yurtsever devrimcilerin denize döktüğü Amerikan 6. Filo’suna karşı namaz kılmış, ellerde sopalarla komünist avına çıkmış Amerikan beslemesi İsmail Kahraman. Che’ye dil uzatma haddini kendinde nasıl buluyorsun?

Bu ülkenin bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde yer alan biz liseliler elbette Che’nin fotoğraflarını göğsümüzde taşımaya devam edeceğiz. Sadece fotoğraflarını göğsümüzde değil, düşüncelerini de beynimizde taşıma erdemini göstereceğiz.”

 

Gençlik Ne Düşünüyor, Ne Söylüyor?

Katil Polis Liselilerden ve Ailelerimizden Elini Çek!

Liseli Dev-Genç 28 Ağustos’ta, AKP’nin katil polisleri tarafından aileleri aranarak korkutulmaya ve sindirilmeye çalışılan liseliler hakkında yaşanılan olayı ve konu hakkında yazılı açıklama yaparak şu sözlere değindi: “AKP’nin eli kanlı katil polisleri 4 Liseli Dev-Genç’li arkadaşlarımızın ailelerini arayıp Vatan işkence (Emniyet) merkezine çağırmıştır. ‘Oğlunuz terör örgütü üyesi insanlarla arkadaşlık ediyor, oğlunuzda üye olacak, bugün böyle yarın canlı bomba olacak’ deyip korkutarak, çocukları üzerinde ailelerinin baskı kurmasını amaçlamaktadır. Yaşımız küçük olmasına rağmen bu düzenin pisliğine boyun eğmeyip mücadeleyi seçiyoruz. Dergi dağıtmak, adalet istemek, okuma grupları kurmak bu ülkede terör örgütü üyesi olmak anlamına geliyor. Her dönem polislerin yaptığı bir şeydir bu. Örgütlenmek korkutuyor AKP ve onun düzenini. Örgüt korkusu yaratarak örgütlenme hakkımızın meşruluğundan uzaklaştırıyorlar bizi.

Ailelerimiz; korkmayın, onur duyun çocuklarınızla! Bu katil polislerin politikasıdır. Bizleri vazgeçirmek için yaparlar bunları. Devrimciler uyuşturucu içip ahlaksızlık yapmıyor. Devrimciler bu pis düzeni yıkacak olandır bu yüzden liselilerin devrimcilerle arkadaşlık yapmalarını engellemeye çalışıyorlar.

Ailelerimiz; evlatlarınızı her koşulda sahiplenmelisiniz. Liseliler; ailelerimize bizi anlatalım. Bizim ne istediğimizi, kim olduğumuzu, nasıl yaşadığımızı… Katil polislerden önce biz anlatalım. Ailelerimize emek verelim, onları da mücadelemizin parçası haline getirelim. Katil polisler siz bizim iyiliğimizi düşünemezsiniz. Kanlı ellerinizi ailelerimizden ve liselilerden çekin!”

 

İşkenceci Polisler Bir Liseli Dev-Genç’linin Bacağına Kızgın Demir Bastı Hesabını Soracağız!

24 Ağustos Çarşamba gecesi Okmeydanı Mehmet Ayvalıtaş Parkı çevresinde numarası yazılı olmayan akrep tarafından kaçırılan 17 yaşındaki Ercan Böber’in bacağına Gayrettepe Karakolu’nda kızgın demir basıldı. Kamera olmayan, “Allah yok biz varız” yazan bir odada piknik tüpünde demir ısıtıp Ercan’ın bacağına basan katil polisler “Liseli Dev-Genç vatansever değildir ” diyerek yaptı bu işkenceyi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yayımlayan Liseli Dev-Genç, kısaca şu sözlere yer verdi:

“İşkenceci katil polislerin liselilerden korkusu büyüktür! Vatanımızı sadece toprak parçasından ibaret görmeyen bizleriz! Emperyalizme ve oligarşiye karşı Tam Bağımsız Türkiye diyen biziz! Mahallelerimizin güvenliğini alan, katil polisleri mahalleden kovan yine biz Liseli Dev-Genç’lileriz! Güvenerek binmek istedikleri zırhlı araçlarında taş, molotof, havai, yüreğini fırlatıp o işkencecilere rahat yüzü vermeyen liselilerden daha çok korkacaksınız! 17 yaşındaki Mehmet Manas Doğanay’ı da elektrik verip taciz etmiştiniz, işkence yapmıştınız. Vazgeçiremediniz bağımsız, demokratik, sosyalist bir ülke düşünden! Bu yaşımızda her türlü bedeli ödemeye hazırız!!”

1 Mayıs Liseli Dev-Genç, Kartal Liseli Dev-Genç, Esenyurt Liseli Dev-Genç, Alibeyköy Liseli Dev-Genç de bu konuda yazılı açıklama yaptılar…

 

Genciz, Hafızamız Taze, Bu Günleri Sizlere Hatırlatacağız!

Gazi’nin ve Bütün Anadolu  Topraklarında Çektirdiğiniz Acıların Hesabını  Sizden Soracağız!

Kavganın gençliği, 31 Ağustos’ta İstanbul – Gazi Mahallesi’nde katil polisin onlarca zırhlı araç ve kepçelerle yaptığı yıkımlar ile ilgili bulundukları bölgelerden yazılı açıklama yaparak hesabının bir gün mutlaka sorulacağına vurgu yaptı.

Liseli Dev-Genç, Gazi Dev-Genç, Gazi Liseli Dev-Genç, Elazığ Dev-Genç,  Antep Liseli Dev-Genç, Topkapı Liseli Dev-Genç ve 1 Mayıs Liseli Dev-Genç’in  yaptıkları açıklamada şu sözlere yer verildi:

“…Yüzlerce insanın tedavi görüp bataklıktan kurtulduğu Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Kurtuluş Merkezi’ne baskın yapıp işgal etti katil polisler. Halkın iş yerlerini, taksi duraklarını yıktılar. Kendi sorunlarını çözen, kendi adaletini sağlayan halkın Halk Meclisi’ni yıktılar. Devrimci kurumları yıkmak, işgal etmek AKP’nin bizi demokratik alandan silmek, halktan koparmak için yaptığı bir saldırıdır. Amacınızı biliyoruz katiller. Gerçekleşmeyecek bu amacınız! Bize karşı topyekün bir saldırıya geçmeye korktukları için “parça parça saldıralım bakalım ne yapacaklar?”  diye düşünüp hareket ediyorlar. Kendi sorunlarını devrimcilerle birlikte çözen halktan korkuyorlar. Halkımız! Sokaklara çıkmalıyız. Onların kurumlarımızı işgal etmelerine izin vermemeliyiz. Bugün Gazi’ye sahip çıkmazsak yarın her mahallemize her kurumumuza gelecek bu halk düşmanları! Buna izin vermeyeceğiz! Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Kurtuluş Merkezi’nde devletin beslediği bataklıktan çıkmak için savaşan yoksul halk çocuklarından korkuyorlar. Yıllarca devrimcileri sahiplenip destekleyen, oğullarını kızlarını devrimcileştiren halkımızdan korkuyorlar. “Gazi Halktır Gazi Cephedir!” sloganını yaratan gerçeklikten korkuyorlar.  Bu yüzden halka, halkın çocuklarına saldırıyorlar. Sahiplenmenin bitmesi, halkın sindirilip pasifleşmesi için yapıyorlar tüm bunları. Bu yüzden halk çocuklarını katlediyorlar.

Peki biz ne yapacağız? Saldırılara karşı elimiz kolumuz bağlı beklemek bizim tarihimizde yok hiçbir zamanda olmayacak! Tek bir kişi bile kalsak cevap vereceğiz bu saldırılara! Gaz, su, kurşun, işkence, tutuklama, ölüm… Mahallelerimizi, onurumuzu savunmak eğer bunları göze almayı gerektiriyorsa alıyoruz. Sizde göze alın çünkü koca koca karakollarınız, zırhlı araçlarınız sizi koruyamayacak! İbrahimler olup kurumlarınızda rahat ettirmeyeceğiz siz halk düşmanlarını! Beklesin halk düşmanları, yıkılan işgal edilen mevzilerimizi yeniden ve daha güçlü yapacağız! Bizi yok edemezsiniz halk düşmanları! Yüzlerce binlerce Hasan Ferit olup sizin kirli yoz düzeninizi yıkacağız mutlaka hesabını soracağız.”

 

Mücadelenin  Onurlu Gençliği  Gerçeğin Sesini Halka  Ulaştırmaya Devam Ediyor

Dev-Genç’liler ve Liseli Dev-Genç’liler polisin ve faşistlerin baskılarına ve sürecin bütün zorluklarına rağmen gerçeğin ve haklının sesi Yürüyüş dergisi ve gençliğin teslim olmayan ve susmayan sesi DEV-GENÇ dergisini halka ulaştırdı. Yapılan çalışmalardan derlediklerimiz şu şekilde:

İstanbul:

Gazi: Dev-Genç’liler 25 Ağustos’ta Yürüyüş ve Dev-Genç dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmalarda toplam 50 Yürüyüş, 35 Dev-Genç dergisi halka ulaştırıldı.

Kadıköy: Dev-Genç’liler 26 Ağustos’ta esnaflara Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmada 4 Eylül’de Ankara’ya yapılacak olan “Adalet Yürüyüşü” hakkında bilgi verildi ve halk ile birlikte Ankara yürüyüşüne çağrı videoları çekildi. Çalışmada 122 adet Yürüyüş dergisi halka ulaştırıldı.

Taksim: Dev-Genç’liler 24 Ağustos’ta gençliğin yoğun olarak uğradığı kafelerde Yürüyüş dergisi dağıtımı ve tanıtımı yaptı. Çalışmada 13 dergi halka ulaştırıldı.

Bakırköy: Liseli Dev-Genç’liler 24 Ağustos’ta Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Dağıtım sırasında halka, liseli Dev-Genç’li Eser Çelik anlatıldı. Çalışma sonunda 20 dergi halka ulaştırıldı.

Hacıahmet: Liseli Dev-Genç’liler 26 Ağustos’ta mahallede esnaflara Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmada, 4 Eylül’de Halk Cephesi’nin Ankara’ya yapacağı “Adalet Yürüyüşü” hakkında bilgi verildi. Yapılan çalışmada 30 adet dergi halka ulaştırıldı.

Kartal: Liseli Dev-Genç’liler 25 Ağustos’ta umudun sesi Yürüyüş dergisini Karlıtepe Mahallesi’nde halka ulaştırdı. Çalışmada 10 Yürüyüş dergisi halka ulaştırıldı.

Anadolu

Ankara: Dev-Genç’liler 22, 23 Ağustos’ta Dikmen İlker Mahallesi’nde Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmada Ankara’da sürdürülen Adalet İçin Açlık Grevi hakkında bilgi verildi ve 200 adet açlık grevi bildirisi verildi. Ayrıca 25, 26, 27 Ağustos’ta Aşık Mahsuni Parkı’nda açılan masaya çağrı yapıldı. Yapılan çalışmada 20 Yürüyüş dergisi halka ulaştırıldı. 29, 30 Ağustos’ta Natoyolu Caddesi ve 100. Yıl Mahallesi’nde Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmalarda toplam 91 Yürüyüş dergisi halka ulaştırıldı.

İzmir: Dev-Genç’liler 25 Ağustos’ta Yamanlar Mahallesi’nde Dev-Genç dergisi dağıtımı yaptı.Yapılan çalışmada 20 Dev-Genç dergisi halka ulaştırıldı.  28 Ağustos’ta Kuruçeşme Mahallesi’nde Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı.  Yapılan çalışmada 50 dergi halka ulaştırıldı.

 

Liseli Dev-Genç’liler Yoldaşları İçin Adalet Mücadelesine Devam Ediyor

Zafer Mutlaka Halkın Elleriyle Gelecek

Liseli Dev-Genç’liler bulundukları bölgelerden hukuksuz bir şekilde komplolarla tutuklanan yoldaşları için çalışmalar yaptı. Yapılan çalışmalardan derlediklerimiz şu şekilde:

Kartal: Liseli Dev-Genç’liler 26 Ağustos’ta Kartal Merkez’de afiş çalışması yaptı. Yapılan çalışmada “Tutsak Dev-Genç’liler Neslihan Albayrak, Seda Kaya, Eser Çelik Serbest Bırakılsın! Kartal Liseli Dev-Genç” imzalı afişlerden 15 adet asıldı.

Hacıhüsrev: Liseli Dev-Genç’liler 24 Ağustos’ta, üzerinde “Tutsak Liseli Dev-Genç’liler Serbest Bırakılsın! Liseli Dev-Genç” yazılı pankart astı.

Çayan: Liseli Dev-Genç’liler 22 Ağustos’ta tutuklu bulunan yoldaşlarına destek amaçlı masa açtı. Ayrıca 36 adet Yürüyüş Dergisi ve çok sayıda adalet kampanyası ile ilgili bildiri dağıtıldı.

Esenyurt: Liseli Dev-Genç’liler sömürülen, katledilen, adaletsiz bırakılan tüm halkımıza adalet istediği için Dersim’de tutuklanan Liseli Dev-Genç’li Neslihan Albayrak  için 29 Ağustos’ta Yeşilkent Mahallesi Kemal Atay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin giriş kapısına “17 Yaşındaki Neslihan Albayrak Serbest Bırakılsın! Liseli Dev-Genç” yazılı pankart astı.

1 Mayıs: Liseli Dev-Genç’liler 30 Ağustos’ta tutuklu yoldaşlarını sahiplenmek ve özgürlüklerini istediklerini belirtmek için “Tutsak Liseli Dev-Genç’liler Serbest Bırakılsın! Dev-Genç” imzalı pankartı ana caddeye astı.

 

Adalet Gençliğin Israrlı Mücadelesi ile Halka  Gelecek

Kadıköy ve Dağevleri: Dev-Genç’liler 24, 26, 27 Ağustos’ta İstanbul – Kadıköy ve Dağevleri Mahallesi’nde 4 Eylül’de Ankara’ya yapılacak olan “Adalet Yürüyüşü” ile ilgili birçok yere yazılama yaptı. Ayrıca bu süre içerisinde   40 adet ozalit asıldı ve 300 bildiri dağıtıldı. Ve son olarak, 27-28 Ağustos’ta Dağevleri Mahallesi’nde yapılan Kitap Festivali ile ilgili 40 ozalit ve 500 bildiri dağıtımı yapıldı.

 

Devrimciler Sözünün Eridir!

İstanbul – Armutlu Mahallesi’nde Liseli Dev-Genç’liler 26 Ağustos’ta yaptıkları Halk Okulu çalışmasında “Söz Vermek” konusunu işledi. Çalışmada, söz vermenin önemi hakkında konuşulup devrimcilerin sözlerinin namusları olduğu anlatıldı.

 

Liseliler Okuyarak  Daha Çok Bilinçleniyor  Önlerinde Hiçbir  Engel Kalmıyor

İstanbul – 1 Mayıs Mahallesi’nde Liseli Dev-Genç’liler bir araya gelerek Okuma Grupları çalışması yaptı, devrimcilik üzerine sohbet etti.

 

Liseli Gençliğin Film Günleri Devam Ediyor

Alibeyköy: Liseli Dev-Genç’liler 24 Ağustos’ta bir araya gelerek düzenin batağına batmamak ve kendileri gibi genç olan nesli bataklığa götürmemek için Boran Yayınları’nın “Düzen Çürütür Devrim Yaşatır” kitabının okumasını yaptılar. Film olarak “18 Mayıs” isimli yabancı tarih filmi izlendi ve ardından film ve kitap üzerine değerlendirmeler yapıldı. Yapılan çalışmaya 10 liseli katıldı.

Çayan: Liseli Dev-Genç’liler 26 Ağustos’ta Hüseyin Aksoy Parkı’nda devrimci sanatçı Yılmaz Güney’in “Ağıt” filminin gösterimini yaptı. Filme 15 kişi katıldı.

Kuruçeşme: Liseli Dev-Genç’liler 27 Ağustos’ta mahalle kültürünü, delikanlılığa değinilen “Şevkat Yerimdar” adlı sinema filminin gösterimini yaptı. Gösterime 60 kişi katıldı.

 

Gençlik Halkla İlişkilerini Güçlendirendir

Antep Dev-Genç’liler 30 Ağustos’ta Düztepe Mahallesi’nde esnafları ziyaret etti. Yapılan ziyarette, ülke gündemi, mahallede bulunan dernek ve Dev-Genç’in amaçları ve hedefleri üzerine konuşulup öneriler alındı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.