Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlikten Haberler

Ülkemizde Gençlikten Haberler
Son Güncellenme : 11 Eyl 2016 15:46

Geleceğimizin Temsilcisi Gençlik Halkın Sesi’ni Dört Bir Tarafa Ulaştırıyor

 

Dev-Genç’liler ve Liseli Dev-Genç’liler bulundukları bölgelerde halkın ve haklının sesi Yürüyüş  Dergisi ve Gençliğin geleceği dergisi Dev-Genç dergisini halka ulaştırmaya devam ediyor. Yapılan çalışmalarından derlediklerimiz şu şekilde;

 

İzmir: Dev-Genç’liler, 2-6 Eylül arası yaptıkları çalışmalarda Güzeltepe, Kuruçeşme ve Kınık’ta Yürüyüş ve Dev-Genç dergilerinin dağıtımını yaptı, ayrıca çalışmalarında genel olarak kampanyalar ile ilgili bildiri ve yazılama yaptı. Dergi dağıtımlarında polisin mahalledeki kara propagandalarına karşı Dev-Genç’liler kim olduklarını ve amaçlarını anlattı. Bunun üzerine halk her zaman devrimcilerin yanında olacaklarını, polisin ne yapmak istediğinin farkında olduklarını söyledi. Çalışmalarda gençliğin “Demokratik Üniversite ve Tutsak Öğrencilere Özgürlük” bildirilerinden 60 adet dağıtıldı. Ve propaganda amaçlı farklı yerlere “Dev-Genç / DHKC”, “CEPHE”, “Hakan İnci Onurumuzdur!”, “Gazi Faşizme Mezar Olacak” ve “Adalet İçin Ankara’ya Yürüyoruz” yazılamaları yapıldı. Çalışmaların sonunda toplamda 44 Dev-Genç, 25 adet Yürüyüş dergisi halka ulaştırıldı.

 

Antep: Dev-Genç’liler 1-2 Eylül’de Düztepe Mahallesi’nde Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmada, Antep’te yaşanan patlama, OHAL’in nasıl yansıdığı ve güncel konular üzerine konuşuldu. Ayrıca İstanbul-Gazi Mahallesi’nde yaşananlar üzerine ve AKP faşizminin katliamcı, faşist yüzünün daha çok açığa çıktığı anlatıldı. Yapılan çalışmalarda toplam 47 dergi halka ulaştırıldı.

 

Elazığ: Liseli Dev-Genç’liler 5 Eylül’de Fevzi Çakmak, Esentepe, Yıldızbağları Mahallesi’nde Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Yapılan çalışmaya halkın ilgisi yoğundu, ayrıca çoğu okurun da sitemi vardı, “uzun süredir nerelerdesiniz” diye soranlar oldu. Ve dağıtım sırasında 65 yaşındaki bir teyze dağıtımcıları görünce yardımcı olup dağıtıma katıldı. Yapılan çalışmalarda toplam 150 dergi halka ulaştırıldı.

 

Ankara: Dev-Genç’liler 2 Eylül’de Dikmen-İlker Caddesi’nde esnaflara Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Uzun zamandır gidilmeyen bölgelerde halkın Dev-Genç’lileri daha sık görmeyi istediklerini dile getirildi. Dağıtımda yapılan konuşmalarda sürece dair, AKP’nin faşist uygulamaları üzerine ve 4-12 Eylül tarihlerinde yapılacak Adalet Yürüyüşü üzerine sohbet edildi. Ayrıca Ahmet Arif Parkı’nda açılacak olan Açlık Grevi Masası’na çağrı yapıldı. Yapılan çalışmada 30 dergi halka ulaştırıldı.

 

İSTANBUL

Alibeyköy: Dev-Genç’liler ve Halk Cepheliler 2 Eylül’de Karadolap ve Cengiz Topel’de bulunan esnaflara Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Çalışmada halka, İstanbul-Gazi Mahallesi’ndeki polis terörü, esnaf baskınları ve HFG Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi anlatıldı. Yapılan çalışmalarda toplam 205 dergi halka ulaştırıldı.

 

Hacıahmet: Liseli Dev-Genç’liler 3 Eylül’de halka umudun sesi Yürüyüş dergisinin dağıtımını yaptı. Yapılan çalışmada, İstanbul-Gazi Mahallesi’nde AKP’nin katil polislerinin Gazi Halk Meclisi, Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’ni yıkarak işgal ettiği anlatıldı. Ayrıca orada tedavi edilen hastaları gözaltına alındığını ve burjuva basınının yalan söyleyerek “hastaları devletin hastaneye yerleştirdiği” haberini yaparak AKP’ye yaranmaya çalıştığı anlatıldı. Çalışmanın sonunda 40 dergi halka ulaştırıldı.

 

Okmeydanı: Liseli Dev-Genç’liler 6 Eylül’de mahallenin bir sokağında Yürüyüş dergisi dağıtımı yaptı. Çalışma esnasında Anadolu’nun güzel memleketlerinden biri olan Batman’lı bir aile liselileri evlerine davet etti ve yapılan sohbetlerde ülke gündemi ve yaşanılan adaletsizliklere karşı neler yapılması gerektiği anlatıldı. Çalışmada 11 adet Yürüyüş dergisi halka ulaştırıldı.

 

Faşizm Ömrünü Terör ve Demagoji ile Uzatır!

Arkadaşlar!

AKP’nin Yalanlarına Kanmayalım!

Demokrasi Mücadelesinde Dev-Genç Saflarında Örgütlenelim!

…Faşizm kanlı yüzünü yalanla, demagoji ile örtüyor.

OHAL okullarımızda tüm demokratik faaliyetlerin durdurulması, öğrenci örgütlülüklerinin dağıtılması, ihbarcılık dayatması, not baskısı, disiplin soruşturmaları, uzaklaştırmalar ve atılmalarla katlanarak hayata geçirilmeye çalışılıyor…

Tüm bunlara karşı durursak ve öğrenci haklarımızı, özgürlüğümüzü savunursak AKP’nin saldırılarını püskürtebiliriz…

Ancak birlik olursak güç olabiliriz. Güçlü olursak özgürce eğitim alabiliriz. Bunun için faşizme ve baskılara karşı Dev-Genç saflarında birleşelim, örgütlenelim ve karşı koyalım.

AKP’nin yalanlarına ve demagojilerine izin vermeyelim!

Disiplin Cezaları, Soruşturma Tehdidi, İşkence ve Tutuklamalara Son!

Parasız Eğitim, Demokratik Üniversite, Bağımsız Türkiye İstiyoruz!

Ne AKP Ne Darbe Yaşasın Bağımsız Türkiye!

DEV-GENÇ

7 Eylül 2016

 

Dev-Genç Kütüphanesini Liselilerle Kuruyoruz

İstanbul – Gazi Liseli Dev-Genç 7 Eylül’de yazılı bir açıklama yaparak halka bir çağrıda bulundu. Açıklamada kısaca şu sözlere yer verdi;

“Halkımız bizler liseliyiz. Hedefimiz okuyan, üreten gençlik yetiştirmektir. Düzenin üretmeyen, düşünmeyen gençlik yetiştirmesine karşın bizler okuyacağız. Öğreneceğiz, öğreteceğiz. Liseliler günde 10 sayfa da olsa okuyalım. Bilinçlenelim.

Liselilere çağrımızdır; Kurumlarımıza gelin. Sırtınızda çantanız, kolunuzun altında kitaplarınızla gelin. Dev-Genç’lilerin kütüphanesine bir kitap da siz getirin. …Liseliler, Gazi Özgürlükler Derneği’ne gelin. Dev-Genç kütüphanemize bir kitap da siz getirin.

 

Gençlik ve Halk İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor

Dev-Genç’liler ve Liseli Dev-Genç’liler örgütlülüklerini büyütüyor, önlerindeki engelleri kaldırıyor. Gençlik çalışmalarından derlediklerimiz;

Öğrenci Meclislerinde Örgütleneceğiz

İstanbul-Çayan Liseli Dev-Genç’liler 5 Eylül’de, 2015 yılında şehit düşen Dev-Genç savaşçısı Şafak Yayla’nın isteği ve hayali olan Öğrenci Meclisleri çalışmasına, “Bizler düzenin eğitim sistemine ve köleliğine karşı Öğrenci Meclisleri’nde birleşeceğiz” açıklamasıyla başladı. 6 Eylül’de ise üzerinde “Öğrenci Meclisinde Şafak Abi’nin İradesiyle Buluşuyoruz” yazılı pankartı sökmeye gelen AKP’nin katil polislerine Liseli Dev-Genç’liler izin vermedi.

 

Gençlik Halkın Değerlerinin Yanında Yer Almaya Devam Edecek

Dev-Genç’liler 3, 4 Eylül’de İstanbul-Kartal’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Pir Sultan Abdal Kültür ve Anma Festivali”ne katıldı. Festivalde masa açan Dev-Genç’lilere halkın ilgisi büyüktü. …Halk, Dev-Genç’lilerden buraya bir dernek açmalarını istedi. 2 gün süren festivalde 140 Yürüyüş ve 8 Dev-Genç dergileri ile 2’şer adet “Mahir Yürekliler” kitabı “Emperyalist Almanya’da Bir Dava Tutsaklık ve Direniş” 3 adet “Halk Anayasası” kitapçığı 1 adet ise “Kurtuluş” dergisi ve çok sayıda tutsak ürünü halka ulaştırıldı. Tutsak öğrenciler için de 200 bildiri dağıtıldı.

 

Gençlik Okuyarak Tarihini Öğrenecek

İstanbul-Dağevleri Dev-Genç’liler 29 Ağustos’ta bir araya gelerek Okuma Grupları çalışması yaptı. Dağevleri 2 Temmuz Parkı’nda bir araya gelenler ilk olarak yeni gelen kişilerle tanıştılar. Ardından Boran Yayınları’nın “Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş” kitabından 12 sayfa okuma yaparak üzerine konuşma ve değerlendirme yapıldı.

 

Gençlik Film Gösterimleri ile Halkı Bir Araya Getiriyor

İzmir Dev-Genç’liler 5 Ağustos’ta Kınık’ta film gösterimi yaptı. Gösterim öncesi Yürüyüş dergisi okundu ve “Dev-Genç tarihi” ve “Çocuk İşçiler” konuları üzerine konuşuldu. Gösterime 15 kişi katıldı.

 

Gençlik, Kampanyalarını Ara Vermeden Sürdürüyor

İzmir Liseli Dev-Genç’liler 8 ve 10 Ağustos’ta Kuruçeşme ve Yamanlar’da, gençliğin taleplerine vurgu yapan kampanya afişlerini yaptı. “Parasız Eğitim Sınavsız Gelecek Berkin İçin Adalet İstiyoruz!” ve “Bağımsız Türkiye Demokratik Üniversite ve Tutsak Öğrencilere Özgürlük” yazılı kampanya afişlerinden ve “Dev-Genç” propaganda afişlerinden toplam 120 adet asıldı.

 

Gençlik Adalet Mücadelesi’nin  En Önünde İlerlemeye Devam Ediyor

Ankara Dev-Genç’liler 1 Eylül’de “Adalet İçin Açlık Grevindeyiz” kampanyası dahilinde her hafta Ankara’nın farklı bölgeleri ve parklarında açılan masalarda çalışmalar yaptı.

 

Bizim Olduğumuz Her Yer Vatan, Düşmanın Olduğu Her Yer          Cephedir!

İstanbul-Gazi Mahallesi’nde yıkım ve saldırı terörüne ilişkin Anadolu Dev-Genç ve Kartal Liseli Dev-Genç açıklama yaptı;

Anadolu Dev-Genç 2 Eylül tarihli açıklamasında;

“Halkımız, liseli, üniversiteli, işçi gençler ve Dev-Genç’liler! Faşizm doğası gereği halka düşmandır teröristtir demiştik. 31 Ağustos gününün ilk saatlerinde İstanbul’un Gazi Mahallesi’nde yaşanan yıkımlar, sonrasında gelişen Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nin polis tarafından işgal edilmesi,  bağımlılıktan kurtulmaya çalışan hastaların gözaltına alınması ve gün içerisinde yaşanan çatışmalarda halkın üzerine sıkılan kurşunlar, bu tespitimizi doğruluyor.

… Gazi Anadolu’dur. Ve Anadolu’da verilen mücadele Gazi’den, Okmeydanı’ndan, Armutlu’dan bağımsız değildir. Bizim olduğumuz her yer vatandır, düşmanın olduğu her yer ise Cephe’dir… Biz Anadolu Dev-Genç olarak örgütlülüğümüz bulunan tüm Anadolu illerinde, bu katliam, yıkım, talan saldırısını teşhir edecek, Gazi halkının verdiği mücadeleyi buralarda da vereceğiz!..” dedi.

 

Kartal Liseli Dev-Genç; “… Bin kerede yıksanız her defasında daha güzelini yapıp gözünüze sokacağız. Sizin bu baskıcı, işkenceci, katliamcı ve yoz düzeninize karşı alternatifleri bir bir üretmeye devam edeceğiz. Bu düzeninizi yıkacağız. Güzel canlı ne varsa bizimledir…”

 

Sarıgazi Liseli Dev-Genç: “…2 Eylülde 16 yaşındaki Hakan İnci parasız, bilimsel ve demokratik lise ve adalet istediği için tutuklandı AKP’nin günlerdir tutturduğu demokrasi bu mu? 16 yaşındaki liselileri gözaltına alıp, üzerlerinde sigara söndürüp işkence edip, tutuklamak mı demokrasi?…”

***

Mehmet Özdemir Serbest Bırakılsın!

Liseli Dev-Genç’liler, 2 hafta boyunca hukuksuz bir şekilde gözaltında tutulan Halk Cepheli Mehmet Özdemir için 4 Eylül’de yazılı açıklama yaptı…  AKP’nin işkenceci polislerini uyarıyoruz işkence yapmaktan vazgeçmezseniz yeni Elif Sultanlar olup karşınıza çıkacağız…”

***

Hakan İnci Onurumuzdur!

Gençlik haksızlıklara boyun eğmiyor, sessiz kalmıyor ve bu yüzden AKP’nin hedefi oluyor. Yine bir Liseli Dev-Genç’li komployla tutuklandı. Tutuklanan Liseli Dev-Genç’li Hakan İnci için yoldaşları yazılı açıklama yaparak şunlara değindi;Liseli Dev-Gençli Hakan İnci Serbest Bırakılsın!

14 Yaşında Berkin Elvan’ı Katlettiler Şimdi 17 Yaşındaki Gençlerimizi Tutukluyorlar!

 

Liseli Dev-Genç; “…AKP’nin katil polisleri saldırmaya devam ediyor! Gözaltılar tutuklamalar işkenceler, psikolojik oyunlarını arttırıyor ama nafile! AKP 17 yaşında gençlerimizi tutukluyor Hakan İnci neden mi tutuklandı? Çünkü; Adalet istiyordu!…”

 

Bağcılar Liseli Dev-Genç; “… biz de Hakan’ın bu onurlu mücadelesini her ne pahasına olursa olsun  sürdürmeye, adalet istemeye ve uygulayıcısı olmaya devam edeceğiz.”

 

Alibeyköy Liseli Dev-Genç; “AKP faşizmi korkusunu mahallelerimizi yıkarak kalekollar yapıp 17 yaşındaki gençlerimizi işkencelerle tutuklayarak yeneceğini zannediyor… Nerede bir adaletsizlik olursa faşist düzeninize karşı biz Liseli Dev-Genç’liler orada olacağız…”

 

Antep Liseli Dev-Genç:  “…Dedik, yine diyoruz; 16-17 yaşlarındaki liselilerden korkuyor devlet, bizden korkuyor! Çünkü biz gerçekleri çok erken yaşta öğrenip beynimizi silahlandırıyoruz. Çünkü faşizm bize baktığında sonunu görüyor. Gençlik gelecektir. Gençlik, ülkenin, dünyanın geleceğidir. … Hakan İnci ve diğer yoldaşlarımızın kılına gelecek en ufak bir zarardan AKP faşizmi, polisi ve hapishane idaresi sorumlu tutulacaktır, hesabı sorulacaktır!”

***

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.